logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

JUBILEUM, 19. SRPNA 1942

Vzpomínka na léto roku 1942.

 

Ta operace měla krycí název Jubilee. Odehrála se v létě 1942, kdy to pro Spojence nevypadalo vůbec dobře. Úplně nejhůře to vypadalo pro Stalina, jehož jeho bývalý spojenec Hitler právě tehdy, v srpnu 1942, zatlačil až k Volze a na Kavkaz. (Ještě 26. srpna 1940 Stalin Hitlerovi nabízel společný útok na Irán; teď dohaduje jeho obsazení a zajištění přístupové cesty pro britskou a americkou vojenskou pomoc, společně s Brity. Dojde k němu 28. srpna. Po válce Moskva svou část země odmítá vyklidit, zřídí tam dokonce komunistickou Tábrízskou republiku a Truman musí pohrozit atomem, než se Rusové z Iránu ztratí). Rommel stojí na hranicích a místy už za hranicemi Egypta, zatímco evropský kontinent je to, čemu Goebels říká Pevnost Evropa.

Zvětšit...

V červenci 1942 ztratil konvoj PQ 17 na cestě do Murmaňska 24 ze 36 lodí a na nich 335 automobilů, 430 tanků a 210 letadel, jež už na východní frontu nedorazily. Dne 6. srpna pronikla německá 4. tanková armáda ke Stalingradu. Drtivé ztráty utrpěl britský konvoj WS 21 S cestou na Maltu. Britové přišli o letadlovou loď (Eagle) a museli pro poškození ze služby stáhnout další letadlovou loď (Indomitable), křižníky Cairo, Manchester, Nigeria a Kenya, torpédoborec Foresight. Jen pěti lodím z konvoje se Malty podařilo dosáhnout.

12. srpna navštívil Moskvu a Stalina Churchill a Rooseveltův pověřenec Harriman. Stalin naléhá na urychlené otevření druhé fronty a nehodlá pochopit, že Britové, ani Američané nemohou dělat to, co je v jeho armádě běžné. Posílat vojáky do útoku beze zbraní, aby si je opatřili od těch už padlých. Stalin byl informován o přípravě Operace Torch (vylodění v severní Africe). Současně se v ústí Jeniseje v Karském moři objevil německý křižník Admiral Scheer a ostřeloval sovětský přístav Dikson. V této situaci se spojenecké velení rozhoduje uskutečnit na evropský kontinent nájezd takového rozsahu, aby to Wehrmacht přinutilo z obavy před opakováním stáhnout některé jednotky z fronty, především té nejvíc tísněné sovětské, do Francie. Poprvé zde budou vyzkoušeny nové vyloďovací čluny LVCP s plochým dnem a výklopnou přídí. Nájezdy britských commandos už od roku 1940 patří k válečné praxi. Podaří se jim unést německého velitele ostrova Kréta, odmontovat určité součástky z německých radarů na pobřeží La Manche a pak je zničit, zaútočit na ponorkovou základnu ve St. Nazaire. Jednalo se vždy o malé, až nicotné skupinky.

Tentokrát se bude účastnit 6 000 mužů se 4 tanky. Pět tisíc z nich jsou Kanaďané, zbytek britští commandos a 50 amerických rangerů, kteří tu mají nabýt zkušeností s evropskou válkou. Podporu tvoří čtyři torpedoborce a 74 leteckých squadron. Ty zahrnují všechny čtyři československé a v té chvíli i všech osm kanadských squadron. Píše se 19. srpen 1942.

Zvětšit...

Plán zahrnuje vylodění na pěti různých místech pobřeží, v délce skoro šestnácti kilometrů. Čtyři výsadky se mají uskutečnit těsně před úsvitem na obou křídlech a pátý o hodinu později, v samotném Dieppe. Třicetitisícové přístavní rybářské město. V případě, že by se ho podařilo dobýt, měly se ho vyloděné jednotky pokusit udržet jako možné spojenecké předmostí. Město samo, tak jako všechna na celém pobřeží Seine Maritime, leží v zálivu lemovaném strmými útesy. Útoky na křídlech měly zároveň neutralisovat těžké německé dělostřelecké baterie ve Varengeville a Berneavalu. (Právě tam už commandos v minulosti úspěšně zaútočili na německé radary). Hned na počátku byl ale ztracen moment překvapení. Flotila blížící se k východnímu sektoru narazila na německý hlídkový člun. Hluk bitvy na moři varoval obránce pobřeží a vedl k vyhlášení poplachu i jinde. Vylodit se podařilo pouze 19 mužům. I těch devatenáct britských commandos však dokáže proniknout do baterie v Bernevalu a neutralisovat ji, třebaže už ji nedokáží zničit. Baterie je hájena dvousetčlennou posádkou.

Zvětšit...

Dobytí baterie ve Varengeville v západním sektoru, kde byli nasazeni i američtí rangers, proběhne bez závad. Baterie byla zničena. Hlavní útok vedený na pláže města však se setkal s palbou, vedenou křížově z útesů po obou stranách zálivu, která vyloděné jednotky doslova přibije k zemi. Žádný z tanků (Churchill upravený pro hluboké brodění) nedokázal proniknout ani k prvým domům města. Byly zničeny hned na pláži.

Pokud jde o pěchotu, dva Kanaďané pronikli 130 metrů do města, až na náměstí u katedrály, kde oba padli. V jedenáct dopoledne, když měl Kanadský královský pluk už ztráty 65 %, byla operace odtroubena a zahájena pod ochrannou palbou lodí evakuace. Trvala až do jedné odpoledne, kdy boj ustal. Spojenci za svůj pokus krvavě zaplatili. Více jak tisícem mrtvých a dvěma tisící zajatých, 106 letadly a potopením torpedoborce Berkeley.

Zvětšit...

V odvetu za Dieppe nařídil Hitler všem britským zajatcům na měsíc nasadit okovy. Tato (ostatně nejen tato) část války už upadla v zapomenutí. V Dieppe ji připomeme památník na pobřeží a zvláštní pomníček těch dvou Kanaďanů, kteří dokázali proniknout až ke katedrále. A ovšem válečný hřbitov.

Zvětšit...

Jen kousek odtud leží ostatně Crécy, česky z neznámých důvodů Kreščak. Tam naleznete péčí pražských spolků roku 1905 vybudovaný pomník českého krále Jana, ačkoli rok 1905 a 1346 dělí větší díl času, než naše léta a druhou světovou válku. Slabou hodinku jízdy odtud je 11 km od Amiensu Československý válečný hřbitov La Targette. O dvě hodiny jízdy dál Arromanches, kde je v Museu Invase i československá část. Všechna ta tři místa zřízená a udržovaná, mimochodem nikoli československou a později potažmo českou či slovenskou vládou, mají i pamětní knihy. Pokud byste tam snad hledali jméno některého českého či slovenského politického, anebo vojenského představitele, i z těch po roce 1989, budete hledat marně. V Crécy však zjistíte, že ta místa v minulosti stála za návštěvu jak De Gaullovie, tak dánskému králi.

Foto autor (1 a 2), archiv autora (3 a 4), foto -lk- (5).

© Militaria, Elka Press

 

 

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Voják polských speciálních sil v Afghánistánu. Karabina je HK416, šavle vojenská polská.

Voják polských speciálních sil v Afghánistánu. Karabina je HK416, šavle vojenská polská.


Recenze týdne

Jan Žižka

Život a doba husitského válečníka