Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Vítězství českých historických šermířů na mezinárodním turnaji
Zpráva o účasti skupiny GOBARO Praha na Mistrovství světa v historickém šermu v San Marinu
Mistrovství světa v historickém šermu (anglicky Stage Fencing, italsky Scherma Artistica) pořádala mezinárodní organizace Academie d’Armés Internationale, neboli AAI, sdružující národní federace sportovních šermířských svazů v organizaci zapojených. Nad historickým šermem drží ochranná křídla jako nad evropskou kulturní tradicí, neboť současný sportovní šerm je přímou vývojovou výslednicí staletých šermířských technik.
Cava dei Balestrieri -- jáma lvová.
Reprezentanty zúčastněných zemí nominovaly na mistrovství národní členské šermířské svazy AAI jednotlivých zemí, což byla základní podmínka účasti, neboť toto mělo zamezit přístupu nekvalitních souborů. Pravidla umožňovala zemím neorganizovaným v AAI, aby jejich nominaci potvrdil nejvyšší šermířský sportovní orgán té které země, což v našem případě je Český šermířský svaz. Zde náleží poděkování panu Josefu Šolcovi, který na podkladě úspěchu a vítězství členů Gobara na mezinárodním festivalu dvojic Gala Internacionále 2007 požádal Český šermířský svaz o udělení doporučení k reprezentaci. Zde náleží další dík a to generálnímu sekretáři ČŠS paní Kamile Vincencové, která doporučení vystavila.
Logo festivalu
Akce se odehrávala v San Marinu 7. 9. 2008 v kultovním prostoru Cava dei Balestrieri organizována členem AAI, italským národním svazem Associazione Italiana Maestri di Scherma – AIMS. Ředitelem festivalu byl vrcholový italský šermíř, vědec a publicista historických teoretických analýz Giovanni Rapisardi. Sportovní šermířské veřejnosti nebude neznámý další člen organizačního týmu Aldo Cuomo, nyní kandidující na presidenta AIMS.
Plakát festivalu
Soutěž byla vypsána v kategoriích: Sólo Ansamble (v českých zemích nemající tradici, jde o kompilaci šermířských pohybů a tance) Starověk až středověk, duel Starověk až středověk, hromadný (limit 8 účinkujících) Renesance až současnost, duel Renesance až současnost, hromadný (limit 8 účinkujících) Fantazie, duel Fantazie, hromadný (limit 8 účinkujících)
Klid před bouří...
Každý stát mohl uplatnit 8 výstupů, nejvíce však dva v kategorii. Gobaro přihlásilo 5 výstupů. Historický šerm Gobaro Praha reprezentovalo Českou republiku ve složení: Jiří Kadeřábek, Jan Kostka, Miloš Svoboda, Jiří Hrubý, Luděk Horálek, Stanislav Veselý. Skupina získala ve velmi silné konkurenci jedenácti států zlatou medaili v kategorii Středověk hromadný, stříbrnou medaili v kategorii Středověk duel, bronzovou medaili v kategorii Renesance až současnost hromadný.
Předávání bronzových medailí, Teatro Titano
Mimo „běžné“ konkurence stojí za zmínku Ruský kolos, jehož dvacet pět šermířů doplňoval dvacetičlenný servisní tým. Nutno podotknout, že jejich výkony, choreografie a výprava byla na vynikající úrovni a fyzická kondice závodníků se schopnostmi Batmana nevídaná. Ke každé takové soutěži patří, jak jinak, i zákulisní intriky, které viditelně zamíchaly děním, ale co je pro Gobaro stejně důležité jako medaile, je vítězství v bohužel nevypsané kategorii „miláčci davu“, kde zvítězilo na plné čáře. Úctu a nadšení pro Gobaro projevovali ruští reprezentanti tím, že českým bojovníkům nosili kufry.
Předávání stříbrných medailí, Teatro Titano
Tvorbu šermířských soubojů a choreografii je nutné „zabalit“ do kultivovaného divadelního tvaru a zde náleží dík za spolupráci divadelním profesionálům Otmaru Brancuzskému, Petru Gelnarovi, Lumíru Olšovskému, Robertu Blandovi a Marii Lorencové.
Předávání zlatých medailí, Teatro Titano
K řadě poděkování patří i to Výboru 1. Asociace divadelních a filmových šermířů, která své členy podporovala v tomto dosti dobrodružném podniku a vybavila je doplňkovým doporučením. Šermíři Gobara považují dosažené výsledky za životní úspěch a stejnou cenu má i zkušenost z účasti na Šampionátu a porovnání vlastní tvorby s velmi různorodým pojetím tohoto populárního oboru činnosti u jiných národů, které pojímají šerm jako „rodinné stříbro“a ne jako pokleslou pouťovou zábavu jak je tomu nyní v Čechách, kde kvalita byla nahrazena kvantitou. Šermíř, ať sportovní, či historický požívá ve vyspělých zemích důstojného společenského postavení elity, stejně jak tomu bylo za dávných časů.
Luděk Horálek
Jiří Hrubý
Jiří Kadeřábek
Jan Kostka
Miloš Svoboda
Stanislav Veselý
Foto týdne
Výročí: 10. 10. 1780 Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.
Recenze týdne
Katalog ke stejnojmenné výstavě v Náprstkově muzeu
Předmět: blahopřání
Předmět: gratulace
Předmět: gratulace
Předmět: gratulace
Předmět: Gobaro
Předmět: gratulace
Předmět: Upřesnění
Předmět: Petr 1
Předmět: Con-gratula-tions ..
Předmět: dík
Předmět: gratulace
Předmět: gratulace
Předmět: Úsměv
Předmět: Gratulace
Předmět: Myšákovi
Předmět: Andreas
Předmět: Obrovské blahořání
Předmět: Interwiev
Předmět: Skola Sermu
Předmět: Nové stránky Gobaro
Předmět: Náhodou?
Předmět: Gratulace