logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Čáslavské vojenské letiště se opět otevře veřejnosti

Akce k 90. výročí založení čs. vojenského letectva.

Čáslav (Kutnohorsko) - Čáslavské vojenské letiště se 23. května opět otevře veřejnosti. Akce, která se koná jednou za dva roky, bude tentokrát ve znamení 90. výročí založení československého vojenského letectva, sdělila dnes ČTK mluvčí základny Denisa Smitalová.

"V současné době můžeme z dynamických ukázek potvrdit naše bojové letouny L-159 ALCA a JAS 39 Gripen. K vidění bude Jakovlev Jak-11, sovětský cvičný letoun, jehož uživatelem bylo i bývalé Československo," dodala.

Slovenské letectvo se představí průletem Mig-29. Diváci uvidí také ukázky akrobatického speciálu Su-31. Akce se zúčastní i průzkumný hydroplán Catalina PBY-5A, nejslavnější hydroplán námořnictva Spojených států z druhé světové války. Zasloužil se zejména o odhalení japonského loďstva, které směřovalo k atolu Midway, kde byla svedena jedna z rozhodujících bitev války v Tichomoří.

Návštěvníci leteckého dne se mohou těšit také na vrtulníky Mi-24, W3A Sokol, Mi-17, na letouny L-29 Delfín nebo AN-26. Účast přislíbil také švédský JAS-39 C Gripen. Jedná se o účasti britského letounu F3 Tornado, německého Typhoonu nebo zástupce amerického letectva druhé světové války - jednomístného stíhacího letounu P-51 Mustang.

Zájemci si budou moci prohlédnout letadla používaná pro základní výcvik, jako Z-142 Zlín, vrtulníky Mi-2, Mi-171 a Mi-24/35 nebo letoun L-39ZA ALBATROS. Dopravní základna Kbely představí stroje L-410 FG a AN-26 MEDEVAC. Čáslavští ukážou nejen letouny L-159 ALCA a JAS-39 Gripen, ale také letadla, která na zdejší základně působila v minulosti, jako například Mig-15, Su-7, Mig-23 a Mig-21.

Čáslavská 21. základna taktického letectva je jednou z hlavních bojových složek Vzdušných sil Armády České republiky. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru České republiky. Je také součástí integrovaného systému protivzdušné ochrany NATO - NATINADS.

Autor: ČTK www.ctk.cz

 

 
Datum: 22. 02. 2013 18:21:51 Autor: Irena
Předmět: Vrtule
Dobrý den, je možné u vás sehnat starou již nepoužitelnou vrtuli ze starého voj.letadla? Riwke(zav)seznam.cz
Datum: 23. 02. 2013 14:38:41 Autor: LK
Předmět: pro Irenu
Je mi líto, ale tohle nejsou inzertní noviny.
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

"Ach, jsou milé tyhle malé černošky a vůbec ne plaché!" (Zasláno.)


Recenze týdne

Tiger v bahně

Vzpomínky tankového esa