logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Generál Podhajský

...aneb nesnadný úkol knižního recenzenta.

Tak jsem se v deníku E15 z 1. dubna t. r. v recenzi mé knihy „Generál Podhajský“ od pana Milana Ducháčka dověděl, že jsem byl degradován na podplukovníka a že patřím ke kastě „vojáčkářů“, jež jsou fascinováni uniformami (nosil jsem ji téměř čtyřicet let a žádnou fascinaci jsem nepociťoval), způsoby velení (sic) a průběhem válečných střetů. V této kastě, o níž mi dosud nebylo nic známo, je mi zde však přiznána jedna výjimka – a to, že nepoužívám „poněkud kasárensky suchý styl“. Ostatní vojáčkáři, promiňte, pokud nepochoduji v přísném zákrytu. Koneckonců, jde o zprávu z prvního aprílového dne, takže to není zapotřebí brát tak vážně.

Jak recenze praví, „Podhajský nepatří ke klíčovým postavám českých dějin“, což snad není zapotřebí připomínat, neboť to nikdo netvrdí. Jeho podíl na ušetření desetitisíců životů českých vojáků v bojích první světové války a poté na budování československé armády jej řadí mezi významné osobnosti celého středoevropského vojenství. Rozhodně co do charakteru, osobních vlastností, ale i vysoké odbornosti a schopností neměl poté mnoho následovníků.

Jsem nakonec rád, že se obraz této osobnosti, dosud vypuzené z oficiální československé vojenské historie, příznivě vyúsťuje i v recenzi deníku E15. Vždyť ani dnes není snadné postavit se „strážcům paměti“. 

Pozn. redakce:

Recenze v E15 je zde:

http://www.e15.cz/relax/kultura/general-podhajsky-nesnadny-osud-rakouskeho-dustojnika

Autor svou knihu Generál Podhajský a jeho doba přestavil během úspěšné besedy v pondělí 29. března 2010 v Městské knihovně v Praze. Přednesl nové informace o osudech generála po druhé světové válce. Partnerem byla redakce internetového časopisu Militaria.

Knihu vydalo nakladatelství Paseka, anotace a možnost objednávky zde:

http://www.paseka.cz/?produkt=414

Na této stránce je také ke stažení ukázka z knihy (ve formátu pdf).

Mimochodem, stručné heslo o gen. Podhajském je i na Wikipedii:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alois_Podhajsk%C3%BD_(gener%C3%A1l)

 

 

 
Datum: 20. 09. 2014 22:20:01 Autor: Vlasta
Předmět: generál Podhajský
Zjistil jsem , že hrob gen.Podhajského na Malvazinkách byl zřejmě prodán a jeho jméno se zde již nenachází.
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Potyčka migrantů s řeckou policií v přístavu Mytilene poté, co místní obyvatelé zablokovali přístup do uprchlického tábora Moria na severovýchodním Egejském ostrově Lesbos.

Potyčka migrantů s řeckou policií v přístavu Mytilene poté, co místní obyvatelé zablokovali přístup do uprchlického tábora Moria na severovýchodním Egejském ostrově Lesbos.


Recenze týdne

Vlasovci v boji za Prahu

Pomoc 1. ruské divize Ozbrojených sil KONR povstalé Praze, 5.-9. 5. 1945