logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Inteligentní zbraně, falešná iluze

Úvaha

Dnešní svět je ohrožen třetí vojenskou revolucí (první byl vynález střelného prachu, druhou byla atomová bomba), ? autonomními letálními/smrtícími systémy (střely s plochou dráhou letu nové generace, drony/autonomní bezpilotní prostředky/UAV, roboti zejména pro boj ve městech).

V US to v rámci projektů DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) potvrzují vojenské programy FLA/Fast Lightweight Autonomy (rychlá navigace dronů uvnitř budov či v místech s překážkami, např. v lese) + CODE (systémy pro výše zmíněné autonomní bojové prostředky, které by je řídily, a chovaly se jako vlk při lovu ? vyhledali cíl, identifikovali jej, sledovali, zamířili, zaútočili, vyhodnotily zákrok).

O inteligentních zbraních se od roku 2014 jedná v OSN v rámci ženevské Úmluvy z roku 1980 o zákazu jistých typů klasických zbraní (Convention on Certain Conventional Weapons /CCWC), které jsou nadměrně škodlivé nebo nerozlišují mezi vojáky a civilisty, mj. nášlapné miny, maskovaná výbušná zařízení na veřejných prostranstvích, která se spouštějí běžnými úkony, např. zavřením/otevřením dveří, nastartováním auta, zápalná zařízení, oslepující laserové zbraně (byly zakázány v roce 1995).

Cílem jednání je zbraně s umělou inteligencí zakázat, či je zakázat alespoň částečně.

Zatím se v OSN řeší technická otázka, zda jsou tyto zbraně v souladu s mezinárodním humanitárním právem, upravujícím mj. vojenské útoky, které musí být dle ženevské úmluvy z roku 1949 v souladu se třemi principy:

a) vojenská nutnost;

b) přísné rozlišení mezi kombatanty a nekombatanty;

c) přiměřenost vojenského útoku a rizik kolaterálních škod.

Navíc Martensova klauzule, připojená v roce 1977, zakazuje zbraně, které porušují ?zásadu lidskosti a veřejné svědomí?.

Např. Německo v 4/2015, kdy o těchto zbraních s umělou inteligencí v OSN proběhlo třetí jednání, prohlásilo, že nedovolí, aby umělá inteligence rozhodovala o otázkách života a smrti, zatímco Japonsko prohlásilo, že jeho systémy umělé inteligence o tomto rozhodovat nebudou.

Zastánci umělé inteligence tvrdí, stejně jako tvrdili Američané v případě svržení atomovek na Hirošimu a Nagasaki, že ? jejich přesnost lidské ztráty ve válce omezí, a nenasazením vojáků se drasticky sníží i počet civilních obětí? ? toto tvrzení je však založeno na předpokladu ceteris paribus (pokud se ostatní podmínky nezmění) ? tj. že specifické možnosti zabíjení, které jejich příchodem na bojiště vzniknou, budou úplně stejné, jako kdyby byli nasazeni lidští vojáci.

Je to stejné, jako kdybychom řekli, že střely s plochou dráhou letu budou používány za stejných podmínek, jako se v minulosti používala kopí ? jde tudíž o zcela falešný závěr: autonomní zbraně se s lidskými vojáky nedají srovnat, a proto budou užívány zcela jiným způsobem.

I kdyby byli vytvořeni roboti schopné etického úsudku, nebude existovat žádná záruka, že etickým způsobem budou použiti.

Je proto lživé tvrdit, že profesionální vojáci jsou špatní, zatímco autonomní zbraně budou dodržovat principy mezinárodního práva válečného, a že teroristické státy, diktátoři či teroristické skupiny budou tak ukáznění, že autonomní zbraně budou využívat etickým způsobem ? tyto zbraně naopak umožní diktátorům vládnout stovky let.

Jinými slovy lidé budou proti autonomním systémům zcela bez obrany, viz můj článek Dehumanizace války, aneb jak drony změní válku.

Proto 28. 7. 2015 2 500 vědeckých specialistů a inženýrů, kteří autonomní systémy vyvíjejí, sepsalo petici, aby tyto zbraně budoucnosti se strategickým (mohou nést i jaderné nálože) i taktickým (větší roboti by na bojiště mohly dopravit stovky minirobotů) využitím, které mohou být tak malé (např. o velikosti hmyzu), že budou nezničitelné, byly zakázány.

 

 
Datum: 04. 09. 2015 13:30:56 Autor: Daniel
Předmět: ???
Vlk vyhodnocuje zákrok?
Datum: 16. 09. 2015 23:12:51 Autor: k
Předmět: přísné rozlišení mezi kombatanty a nekombatanty;
Jako obvykle mimo mísu. Kdo je toho rozlišení schopen např. v fgánistánu ???
Datum: 17. 09. 2015 12:07:41 Autor: Andrea
Předmět: autor K
Stěžujte si na ženevské úmluvy z roku 1949 přímo v OSN, psát umíte, napište na Sekretariát OSN, co si myslíte o současném předmětu jednání na dané téma, třeba vás pozvou na jejich zasedání.
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: Vylodění britských jednotek na Sicílii 10. července 1943

Výročí: Vylodění britských jednotek na Sicílii 10. července 1943


Recenze týdne

Krocení nestvůr nevědomosti

Societas incognitorum eruditorum a článková bibliografie časopisu Acta incognitorum (1976–1988)