logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

TABÁKOVÉ KOLEGIUM

Několik zajímavých výchovných principů Friedricha Wilhelma I.

Zvětšit...

Náklonnosti Friedricha Wilhelma I. k vojenským záležitostem odpovídalo to, že královské prince vychovával především tak, aby také jim vštípil náklonnost k vojáctví. Již ve věku sedmi let byli odebráni ženským vychovatelkám a na místo dvou guvernantek nastoupily dva důstojníci vysokých hodností: generál poručík hrabě von Finkenstein jako vrchní hofmistr a plukovník von Kalkstein jako viceguvernant. Důraz při výchově byl kladen na vzdělávání ve vojenských záležitostech.

 

Celková králova snaha spěla vlastně k tomu, aby se jeho syn stal stejně samostatným jako on sám a aby měl shodné smýšlení. Osobně se snažil ovlivňovat také jeho záliby. Korunní princ jej musel často doprovázet na lovu. Také veselé a nevázané umění, při němž si Friedrich Wilhelm I. v "tabákovém kolegiu" odpočíval od vladařských povinností, musel princ přijmout za vlastní. Této slavné večerní společnosti udával král rád nenucený tón. Denně sem zval řadu generálů, štábních důstojníků a ministrů. Protože král byl silný kuřák, musel se také každý účastník oddávat požitku z tabáku. Kníže Leopold von Dessau, který byl nekuřák, se účastnil nejméně, avšak téměř všem ostatním hostům král s oblibou nutil hliněné dýmky, jichž byl na stole veliký výběr. Vedle nich stál pletený košík s holandským tabákem. Doutnající rašelina sloužila k zažehnutí zapalováčků (fidibusů). Před každým hostem stál velký džbán s pivem. Nenucená zábava se točila kolem všech aspektů života. Na přetřes přišly i vážné věci, jako například blaho státu a podobně. Pokud se večerní společnost díky tabáku a pivu dostala do povznesené nálady, stočila se zábava od vážných témat k rozmanitým žertům a škádlení, přičemž se obzvláště vyznamenával se svými drsnými vtipy starý Dessau. Při tomto škádlení nebyl ušetřen vedle ostatních hostů ani samotný král, který jinak v životě nestrpěl žádný odpor a vzdor. Večerní společnost navštěvovali času od času také oba starší princové a na povely některého z přítomných důstojníků předváděli pro zábavu krále a hostů vojenské cviky. Přicházeli sem však téměř každý večer, aby svému královskému otci popřáli "dobrou noc". Malíř zachytil na svém pestrobarevném výjevu právě tento okamžik. Jasné obličeje členů tabákového kolegia svědčí o tom, že u stolu panuje báječná nálada. Spokojený výraz se zračí také ve tváři knížete Leopolda von Dessau, který se pohodlně uvelebil napříč židle a se zalíbením hledí na oba chlapce. Také král pozoruje hezké urostlé prince, kteří před ním stojí ve vzorném vojenském pozoru, se zjevným zalíbením. Zatím se ještě oba princové vyvíjejí zcela v souladu s vůlí a záměry svého otce. Přeložil -lk- Ilustrace: Carl Röchling ? Militaria, Elka Press

 

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

V tomto týdnu si připomínáme výročí vyvraždění carské rodiny (17. 7. 1918). Na snímku car v zajetí v Tobolsku.

V tomto týdnu si připomínáme výročí vyvraždění carské rodiny (17. 7. 1918). Na snímku car v zajetí v Tobolsku.


Recenze týdne

Dějiny druhé světové války

Nové vydání jedinečné a vyčerpávající publikace o historii druhé světové války od nejvlivnějšího britského armádního spisovatele.