logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Vila Torlonia

Vila italského diktátora otevřena pro veřejnost

Řím - Vila Torlonia, rezidence italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho, se od středy otevírá veřejnosti. Kromě své nádhery nabízí návštěvníkům i skrytá tajemství, včetně dvou diktátorových bunkrů, které ho měly ochránit před bombardováním a plynovým útokem.

"Z minulosti nemusíme mít strach," prohlásil římský starosta Walter Veltroni při slavnostním zpřístupnění vily, kterou město koupilo v roce 1978.

Ve vile zdobené freskami, štukováním, sochami a mozaikovou dlažbou v dobách její slávy pořádala slavnosti knížecí rodina Torloniů, jejíž členové byli známi jako mecenáši a sběratelé.

Restaurace vily stála téměř šest milionů eur (180 milionů Kč). Při této příležitosti byla objevena falešná etruská hrobka postavená v roce 1840, která sloužila k tajným schůzkám.

Velké sály budou zdobit sochy a nábytek, které Torloniové shromáždili. Jejich soukromá sbírka, která čítá 620 soch z doby starého Říma, byla skryta světu přes 30 let. Hodnota sbírky byla před několika lety odhadnuta na 125 milionů eur (3,75 miliardy Kč).

Benito Mussolini učinil z vily svou rezidenci v letech 1925 až 1943. Od roku 1944 do roku 1949 v ní sídlilo velitelství spojeneckých vojsk. Podle římské radnice tehdy vila utrpěla nevyčíslitelné škody.

Mussolini bydlel ve vile Torlonia s manželkou a dětmi, hrál tenis a jezdil na koni. Když se začalo schylovat k válce, nařídil vybudovat bunkr.

Dvě podzemní struktury, které byly stavěny za vysokého utajení, zabírají asi 200 čtverečních metrů plochy pod vilou. Zahrnují protiplynovou komoru se vzduchovým potrubím a sprchami pro chemickou očistu. To vše je chráněno dvojitými vzduchotěsnými dveřmi.

Vila Torlonia, rezidence italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho, se od středy otevírá veřejnosti. Kromě své nádhery nabízí návštěvníkům i skrytá tajemství, včetně dvou diktátorových bunkrů, které ho měly ochránit před bombardováním a plynovým útokem.

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Potyčka migrantů s řeckou policií v přístavu Mytilene poté, co místní obyvatelé zablokovali přístup do uprchlického tábora Moria na severovýchodním Egejském ostrově Lesbos.

Potyčka migrantů s řeckou policií v přístavu Mytilene poté, co místní obyvatelé zablokovali přístup do uprchlického tábora Moria na severovýchodním Egejském ostrově Lesbos.


Recenze týdne

Vlasovci v boji za Prahu

Pomoc 1. ruské divize Ozbrojených sil KONR povstalé Praze, 5.-9. 5. 1945