logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Letecké muzeum Viléma Götha

Soukromé muzeum v Dačících.

 

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích bylo založeno 24. 7. 2004. Nejprve jsem sbíral jen tak do „regálu“, ale velice brzy byly mé prostorové možnosti vyčerpány (původně jsem vše skladoval v garáži). Bylo proto nutné sehnat větší prostory, kde bych mohl vystavovat alespoň přes sezónu různé exponáty a věci z letadel. Hlavní důvod proč jsem ovšem usiloval o získání větších prostor je ten, že chci uctít formou stálejší expozice památku občanů Dačic, kteří měli k letectví velice úzký vztah.

Jedná se o V. Götha, stíhače RAF od 310. čs. stíhací perutě v Duxfordu u Cambridge létajícím na letounu typu Hurricane Mk. I NN-Y (6643). Zúčastnil se bitvy o Británii a tři týdny po tom, co byla peruť uznána za operační (7. 9. 1940), ve vzdušném souboji sestřeluje dva německé letouny typu ME-110. V druhé polovině měsíce října (29. 10. 1940) je převelen k 501. britské stíhací peruti, kde se při plnění bojových útoků sráží (pravděpodobně) se strojem P/O mac Kenzieho a jeho Hurrican SD-? (2903) dopadá v prostoru Crowborough-Tunbridge u města Staplenhurst dne 25. 10. 1940. Narodil se 22. 4. 1915 a tragicky zahynul 25. 10. 1940. Ve věku 25 let se stal šestou obětí čs. stíhacích pilotů v této slavné rozhodující letecké bitvě. Na jeho počest byla v Dačicích nazvána ulice, v níž stojí dům s pamětní deskou, která zde byla umístěna roku 1947. V expozici je zatím jen pár zkopírovaných fotografií, podobizna a obraz vztahující se k Vildovi, nebo spíše k jeho letounu NN-Y. V jednání jsou další fotografie.

Dále se jedná o Ondřeje Leitkepa narozeného 29. 1. 1902 v Dačicích, který od října 1926 létal u Československé letecké společnosti jako pilot. Pravděpodobně vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek tragicky havaroval s dvojplošníkem AVIA BH-25 (L-BABE) pro pět cestujících dne 9. 5. 1929 poblíž Kasselu v Německu. Jeho hrob najdeme u pomníku se zlomenou vrtulí na starém dačickém hřbitově. Ondřeje v muzeu připomínají kopie pilotního průkazu, smlouvy s ČLS, kopie článku z dobového tisku atd. Poměrně vzácný exponát vztahující se k Ondřejovi je dřevěná vrtule, kterou si obstaral v druhé polovině dvacátých let. Nakonec stálou expozici má Oldřich Jakubů, který létal jako navigátor a radiotelegrafista u ČS od r. 1958 do roku 1970. Nalétal více jak tři miliony kilometrů a ve vzduchu strávil neuvěřitelných 10 678 hodin. Zemřel v důchodovém věku po těžké nemoci. Po Oldovi toho je nejvíc. Ještě za života mi dal navigační pravítko a několik odborných publikací a po jeho smrti mi pí. Jakubů věnovala zápisník letů, průkazky navigátora a radiotelegrafisty, očkovací průkazy, diplomy s nalétanými kilometry (3 ks) a samozřejmě možnost pořízení kopií jeho fotografií.

V muzeu je několik desítek leteckých přístrojů, letecké modely, které má na starosti L. Lesný, známý dačický „kitař“, části letadel (např. křídlo získané přímo z Moravanu Aeroplanes z letounu Z-142 OK-XNB), uniformy, odznaky atd.

 

Rád bych získal nějaký letecký motor (M-701, MIKRON), třeba i torzo, ovšem sehnat podobný exponát je opravdu problém. V kostce budou představeny všechny firmy u nás, které mají výrobně co do činění s letectvím. Dále mám čtyřicet ročníků měsíčníku L+K a sto padesát knižních titulů s leteckou tematikou. Jedná se vesměs o odborné publikace, ovšem knihy a časopisy mám uložené doma, v muzeu na to nejsou vhodné podmínky.

S exponáty, které jsou nebo budou v muzeu k vidění, mi velikou měrou pomáhá Nadace letecké historické společnosti Vyškov, kde jsem členem a u které mám pro svůj záměr vybudovat v Dačicích letecké muzeum neocenitelnou podporu. A kdy je otevřeno? Přes sezónu (prázdniny) kromě pondělí každý den od 9-12 a od 14-17 hodin, mimo prázdniny jen o víkendu, prohlídku v jiném termínu od června do konce září je možné si domluvit po telefonu. Kde muzeum najdete? Naše expozice je Vám k dispozici na Palackého náměstí v čp. 58. Vchod průjezdem do dvora. Směrovky, případně pracovnice infocentra Vás spolehlivě navedou. No a skoro to nejdůležitější – vstupné je a bude dobrovolné.

Kontakt:

Kolomazník Vlastimil Adresa: Palackého nám. 58, Dačice Kontakt: Vlastimil Kolomazník, Mládežnická 505/V, 380 01 Dačice, Mobil: 777 335 755

Otevřeno: o prázdninách Út-Ne od 9-12 a od 13-17 hodin, mimo prázdniny So-Ne od 9-12 a od 13-17 hodin, prohlídku v jiném termínu od června do konce září si je možné domluvit po telefonu

 

 
Datum: 26. 03. 2012 22:32:27 Autor: Miroslav Brychta
Předmět: letecká havárie
dobrý den, mohl bych se s vámi spojit? zajímají mne informace ohledně leteckých nehod,katastrof,nouzových přistání okolo telče zde můj email: bmtm@seznam.cz děkuji Miroslav Brychta
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

"Ach, jsou milé tyhle malé černošky a vůbec ne plaché!" (Zasláno.)


Recenze týdne

Tiger v bahně

Vzpomínky tankového esa