logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Opel Blitz s pancéřovou kabinou a Flak 38 2 cm

Podzim 1942

Třítuna Opel Blitz byla základním nákladním automobilem Wehrmachtu, vyskytovala se v mnoha verzích a vedle základní funkce se též používala jako zbraňový nosič. V „Toluenovém opojení“ již byla představena varianta s PLK Flak 38 na korbě a se seříznutou kabinou, jak byla používána Afrikakorpsem v Africe. Obdobně se Opel Blitz používal na východní frontě, ale zde se objevily stroje naopak s pancéřovými kabinami, zřejmě improvizovaně vyráběnými v polních dílnách, o čemž svědčí hrubé nýtování. A právě takový stroj jsem si vybral jako předlohu pro mou další kreaci na motiv Opel Blitz. 

Základem se stala věkovitá stavebnice Italeri, u níž jsem ke kapotě připasoval z destiček slepenou pancéřovou kabinu a před chladič přidal pancéřový štít. Nýtování je znázorněno pomocí mikrokuliček z filtru konvice Brita, vlepených do předvrtaných důlků. Jelikož se mi moc nepovedlo, „přehodil“ jsem přes kabinu maskovací síť.

Kanon je slepený ze staré stavebnice Tamiya Flak 38 a korba upravená jako u nosiče Afrikakorpsu. A protože mi připadal náklaďák jaksi osamělý, přidal jsem na podložku ještě muniční přívěs Anhänger Sd 51, původně vyvinutý pro přepravu Flaku 2 cm, kde však je místo kanonu zavěšená muniční bedna. Přívěs vyrábí jako dvoustavebnici firma Italeri a toto byla dobrá příležitost jej použít se zvednutým víkem.    

 

Celkový pohled na scénickou podložku zachycuje Opel Blitz na nějaké kótě po doplnění munice.

 

Pohled z opačné strany. Podle keře  s hnědým listím podzim 1942.

 

Nýtovaná pancéřová kabina měla jen velmi malé průzory. Řídit tohle monstrum asi nebylo vůbec snadné.

 

Záběr z podhledu ukazuje pancéřový štít před chladičem a na blatnících velké znaky 9. tankové divize Wehrmachtu, které neslo vozidlo na plánku, jímž jsem se řídil.

 

Pohled na kapotu z druhé strany. „Policajty“ vyrábím ze špendlíků se skleněnými hlavičkami, při manipulaci s modelem se nezlomí, maskovací síť je z obinadla.

 

Protiletadlový kanon Flak 38 ráže 2 cm se akorát na korbu Opelu Blitz vešel tak, že se mohl volně točit kolem dokola. Existovala i verze se čtyřčetem, ale pak se musely před akcí sklopit bočnice.

 

Do přední části dostala korba dřevěnou lavici pro osádku, pod níž byl úložný prostor, u zadního čela pak byla bedna na munici

.

Pohled na typickou masku kanonu Flak 38.

 

Muniční vozík Sd 51 jako zajímavý doplněk produkuje v měřítku 1 : 35 firma Italeri a dá se postavit jak zavřený, tak se zvednutým víkem.

 

Zvednuté víko odhaluje zásobníky.

 

Pro oživení scény jsem přidal dvě figurky, jednu do průlezu pancéřové kabiny a druhou stojící u zadní části vozidla. Poskytl mi je modelářský kolega.

 
Přidat komentář

 





Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 27. 4. 1919 Československá armáda zaútočila proti bolševické Maďarské republice rad, která se netajila svým úmyslem znovu obsadit Slovensko a připojit je k Maďarsku.

Výročí: 27. 4. 1919 Československá armáda zaútočila proti bolševické Maďarské republice rad, která se netajila svým úmyslem znovu obsadit Slovensko a připojit je k Maďarsku.


Recenze týdne

Soubojový kodex

Překlad Hegsellovy knihy Duell-Codex (1897)