logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Stalinec S-65 a kanon 122 mm

Poslední válečná zima

K typickému obrazu Rudé armády při tažení na Západ patřily pásové traktory Stalinec S-65 táhnoucí těžší kusy sovětského dělostřelectva, obvykle kanonové houfnice ML-20 ráže 152 mm nebo kanony A-19 ráže122 mm. Obě zbraně měly stejnou lafetu a nasazovaly se v počtu  stovek hlavní k mohutným dělostřeleckým přípravám. Modely v měřítku 1 : 35 jak obou děl, tak pásového traktoru S-65 jsou dnes dostupné díky firmě Trumpeter. Stavebnice děl pokrývají jak rané provedení s loukoťovými koly a plnými pryžovými obručemi, tak pozdější s pneumatikami.  Obsahují též kolesny a traktor se dá pořídit ve dvou verzích – s kabinou a bez – takže modeláři nic nebrání ve ztvárnění zápřahu.

Zvolil jsem si scénu ukazující kanon A-19 pozdějšího provedení v zápřahu za pásovým traktorem Stalinec S-65 někdy v únoru 1945 v Polsku, kdy Stalin nařídil, aby se ofenzíva stočila na sever k baltskému pobřeží, místo aby přímo směřovala na západ k Berlínu. Traktor táhne kanon mírně zasněženou, částečně zalesněnou krajinou. Stavba obou modelů byla snadná a rychlá. Jen trošku obtížnější bylo u kanonu zformovat z fotoleptu půlválcové kryty vyvažovačů a ohnout ve dvou rovinách vzpěry štítu, též z fotoleptu. S traktorem jsem byl hotov koncem listopadu 2017 a kanon jsem dokončil v polovině prosince téhož roku. Oba modely jsem „dosněžil“ až na podložce.

 

Podložka předvádí lesní cestu v ploché krajině Východního Pruska či Polska za poslední válečné zimy.

 Pohled z druhé strany. Sníh je opět znázorněn jedlou sodou, nasypanou na povrch potřený lepidlem Herkules. 01-MB 001.jpg

Pár stromečků evokuje zalesněnou krajinu.

Pěkný tříčtvrteční záběr traktoru. Stalinec byl odvozen od amerického traktoru Caterpillar 60, jehož licenci Sověti v 30. letech zakoupili. Na rozdíl od amerického vzoru měl naftový motor.

Abych znázornil „bojové šrámy“,nahradil jsem okno v posuvných dveřích kabiny překližkou.

Ačkoli uspořádání dílů stavebnice napovídá, že výrobce měl v úmyslu časem vydat verzi s detailně provedeným motorem, zatím tento úmysl neuskutečnil. Je to škoda, protože traktory se typicky provozovaly bez bočních krytů kapoty s odhaleným motorem.

Plánu vyrobit stavebnici s motorem odpovídá i vybavení zadní stěny chladiče maskou s kruhovým otvorem pro ventilátor. Drobnou chybou je záměna ruského písmena „i“ za písmeno „n“ latinky. Čínský konstruktér stavebnice se zřejmě nevyznal v evropských abecedách.

Zamlžení oken jsem znázornil jemným nástřikem matného laku ze spreje.

Průhledy v předních skel vznikly vymaskováním oválnými kousky žluté lepící pásky před nástřikem.

Kanon A-19 byl impozantní kus dělostřelecké techniky.

Kanon se též lafetoval do samochodek ISU-122 a jeho varianta se stala hlavní výzbrojí těžkých tanků IS-2 a IS-3.

Hlaveň kanonu jsem „zasněžil“ až po osazení na podložku.

Obloukové vzpěry štítu o průřezu „L“ jsou největším problémem stavebnic Trumpeter příslušných sovětských děl. Jsou vyleptány v rozvinutém tvaru a musejí se složitě ohýbat a lepit. Kdybych neměl fotky skutečného kanonu, těžko bych je správně vytvaroval.

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Severní Korea: spořit lze od maličkostí...

Severní Korea: spořit lze od maličkostí...


Recenze týdne

Životní pouť pilota Karla Knaifla

Jeden ze zapomenutých...