logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Willys „Jeep“ a 75mm Pack Howitzer M1

Tinian, 24. července 1944.

S horskými houfnicemi (anglicky Pack Howitzer) se americká armáda seznámila za první světové války na italské frontě a ve 20. létech minulého století se zmohla na vlastní konstrukci této speciální dělostřelecké zbraně. Kvůli dopravě hornatým terénem s velkým výškovým převýšením a bez komunikací se horská děla konstruovala tak, aby se dala snadno rozebrat na díly o hmotnosti do 50, 60 kg, jež se pak nakládaly na muly, nebo v případě nutnosti je vojáci nosili na zádech.

Americká horská houfnice M1 ráže 75 mm byla také stavebnicí, jež se dala rozložit na náklad pro šest mul. Původně měla dřevěná loukoťová kola a teprve velké série, vyráběné po vstupu USA do války, dostaly kola s pneumatikami (lafeta M8). Ukázalo se totiž, že původně horská houfnice se svou nízkou hmotností a malými rozměry skvělé hodí do výzbroje výsadkových divizí, jež se právě zřizovaly. Vylepšený typ Pack Howitzer M1A1 si našel cestu jak k parašutistům americkým, tak britským.

Nízkou hmotnost a malé rozměry však ocenila ještě jiná složka amerických ozbrojených sil – sbor námořní pěchoty USMC. Horská houfnice 75mm Pack Howitzer se dostala do výzbroje všech divizí námořní pěchoty a podílela se na dobývání Japonci obsazených ostrovů, včetně Marian, na něž přišla řada v červenci 1944. Na poslední Tinian začala invaze 24. července vyloděním 4. divize námořní pěchoty a o den později ji podpořila 2. divize námořní pěchoty. Boje skončily do 1. srpna, kdy byla japonská posádka o počtu necelých 8 000 vojáků zlikvidovaná.

Samozřejmě jsem chtěl mít ve své sbírce pětatřicetinový model této americké horské houfnice, ale velice dlouho neexistoval žádný výrobce. Nakonec jsem dostal darem od již zesnulého ing. Moštěka kuriózní kit Tamiya, odlitý z bílého kovu. Dnes existují ještě plastikové stavebnice Bronco a Vision Models.

Námořní pěchota používala k vleku Willys „Jeep“, jehož pětatřicetinu z produkce Italeri jsem použil i já. Mezi přiloženými obtisky je též marking vozidla 2. praporu 14. dělostřeleckého pluku 4. divize námořní pěchoty a na internetu jsem našel fotku bojového nasazení houfnice na Tinianu. Proto jsem se rozhodl ztvárnit vylodění jedné z houfnic Pack Howitzer M1 4. divize USMC, a to v zápřahu za džípem.

 

Kresba horské houfnice Pack Howitzer 5 mm s označením dílů.

Víko kovové stavebnice Tamiya.

Uvnitř jsou díly fixované smrštitelnou fólií.

Stříkaná stavebnice Bronco.

Stříkaná stavebnice Vision Models.

Houfnice v palebném sestavení.

Houfnice v transportním sestavení.

Aranžmá podložky zachycuje okamžik výjezdu z příboje.

Na pláž je položena drátěnka, aby byl výjezd z vyloďovacích plavidel snadnější.

Pohled z druhé strany.

Snažil jsem se džíp co nejvíce ověsit. Na kapotě jsou pak dvě bedničky s municí.

Běhouny pneumatik jsou natřeny lesklým bezbarvým lakem, aby měly mokrý vzhled.

Na kapotu jsem hned před přední sklo přidal maskovací síť.

Džíp je postaven ze stavebnice Italeri „z krabičky“.

Pro Pack Howitzer 75 mm jsem samozřejmě zvolil transportní konfiguraci.

Ač jsem to přímo nezamýšlel, kola houfnice mi vyšla na kraj vody. Ta je znázorněna svíčkovým voskem, pěna bílou akvarelovou barvou.

Kovový model má spoustu pěkných detailů, ale s celkovou přesností je to horší.

Pack Howitzer 75 mm má osobitý půvab, jímž oplývají i jiná horská děla.

Vyvrtání hlavně jsem se vyhnul tím, že jsem na její ústí osadil koženou zátku (vyrobenou z papíru).

Autentická fotografie z nasazení 75mm houfnice Pack Howitzer M1 na ostrově Tinianu.

 

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Raději beze slov...

Raději beze slov...


Recenze týdne

Dobřichovická Alotria 2018

Dobřichovická Alotria 2018