Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Jak zápasili gladiátoři?
Nový výzkum rakouských odborníků
Londýn- Římští gladiátoři nezápasili ve stylu "vše je dovoleno" či "zabij, jak umíš". Šlo o klání, které se řídilo přísnými pravidly.
Naznačuje to nový výzkum, který provedli rakouští odborníci.
Výsledky nového bádání tak mění pohled na oblíbenou dobovou "zábavu," odehrávající se v římských arénách.
Archeologové zkoumali ostatky sedmašedesáti gladiátorů, nalezených v Efesu poblíž tureckého Izmiru. Zranění lebek ukazuje, že klání mělo určitá pravidla.
"Zjistili jsme podle poranění přední části lebek, že gladiátoři proti sobě používali v jednom zápase pouze jeden typ zbraně," vysvětlují v analýze vědci Karl Grosschmidt a Fabian Kanz.
Ne vše bylo povoleno, tvrdí vědciDošli tak k závěru, že jakékoliv násilí - vedoucí k porážce a zabití soupeře - zřejmě nebylo povoleno. Někteří historici tvrdí, že zápasy soudcovali pravidelně dva rozhodčí.
Rakušané také objevili, že některé lebky nesou shodné stopy těžkého úderu zezadu. A to přesto, že gladiátoři nosili helmy. Vědci se proto domnívají, že tímto způsobem byli po zápase dobíjeni zranění zápasníci, kteří už neměli šanci na zotavení.
Dvojice odborníků zveřejnila své objevy v časopise Forensic Science International.
Nálezy vítají tvůrci hollywoodského filmuSouhlasí s nimi specialistka z Harvardské univerzity Kathleen Colemanová, která působila jako odborná poradkyně pro dobové reálie při natáčení filmového hitu režiséra Ridleyho Scotta Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli.
"Fakt, že lebka žádného z gladiátorů nenesla známky opakovaných úderů, svědčí o tom, že boj byl podřízen disciplíně a měl svá pravidla," soudí Colemanová. Rozšířená představa o gladiátorech je ale taková, že mohli jakýmkoliv způsobem bojovat o své přežití.
Ostatky sedmašedesáti mužů pocházejí z druhého století našeho letopočtu, archeologové je v Efesu nalezli v roce 1993. Detailního rentgenového a mikroskopického průzkumu se dočkaly kostry až nyní.
Ačkoliv gladiátorské hry se odehrávaly zhruba po dobu téměř sedmi staletí (první zmínka je z roku 264 před naším letopočtem), dochovaných věrohodných pramenů o skutečném životě a přípravě bojovníků existuje málo. To platí i o průběhu jejich zápasů.
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.
Předmět: MUDr.Yekta Uzunoglu, Kurd v zajeti Ceske Justice