Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Ludvík Svoboda -- glorifikovaný voják i zatracovaný politik
Ke 110. výročí narození
PRAHA - Byl hrdinou z obou světových válek, mužem nenáviděným i oslavovaným. Ludvíka Svobodu, od jehož narození uplynulo 110 let (roku 2005), si současníci připomínají především jako postavu vláčenou srpnovými událostmi roku 1968.
Svoboda se narodil 25. listopadu 1895 v Hroznatíně na Vysočině v zemědělské rodině. Plány stát se agronomem "vyřešila" 1. světová válka. Narukoval v roce 1915, o rok později zběhl do tvořících se československých legií. Prošel Zborovem, Bachmačí i cestovní anabází, která legionáře vedla domů přes Vladivostok a Tichý oceán. Když se v roce 1920 vrátil, pokusil se ještě jednou navázat na rodinnou tradici a dva roky se staral o rodinný statek. Volání armády ale bylo silnější.
Po další mobilizaci - v roce 1921 proti Maďarům - už Ludvík Svoboda v armádě zůstal. Po krátkém působení v Kroměříži - kde si našel manželku Irenu, se kterou měl dceru Zoe a syna Miroslava - jej armáda poslala na Podkarpatskou Rus, kde sloužil osm let. Třicátá léta zčásti strávil jako přednášející na vojenské akademii v Hranicích, Mnichov jej zastihl jako velitele pluku v Dolních Kounicích. Svoboda, který nesouhlasil s "Benešovou kapitulací", se nejprve vrhl na podzemní činnost, záhy utekl do Polska, kde se přidal k formované československé vojenské skupině, se kterou po dobytí Polska odešel do Sovětského svazu.
Agenti NKVD ho ovšem postavili před soud a za údajné vyzvědačství se ho chystali popravit. Svoboda pak údajně v rámci posledního přání přesvědčil své soudce, aby zavolali do Kremlu, kde mu měli potvrdit nevinu. Právě z těchto prvních sovětských zážitků později někteří badatelé odvozovali, že Svoboda byl agentem sovětů, přímý důkaz ale dosud nalezen nebyl.
Po této události Svoboda začal organizovat 1. československý samostatný polní prapor, později armádní sbor. Zúčastnil se bojů u Sokolova, o Kyjev a následně i dukelské operace. Ačkoliv ve svých jednotkách nepovoloval žádnou politickou činnost, do Prahy se po válce vrátil s dekretem, který jej jmenoval ministrem národní obrany. Druhou polovinu 40. let tak generál Svoboda strávil ve vysoké politice. Z pozice ministra (historici se přou, zda-li jako agent Moskvy, nebo generál loajální rozhodnutí prezidenta Beneše) přihlížel komunistickému převratu, později třeba i justiční vraždě svého spolubojovníka Heliodora Píky.
Na začátku padesátých let jej čistky odsunuly mimo nejvyšší funkce, dva roky strávil jako účetní v JZD Hroznatín. Zpět mu pomohlo výslovné přání sovětského vůdce Nikity Chruščova setkat se s ním během návštěvy Prahy. Svoboda pak krátce ještě učil na vojenské akademii a po odchodu do důchodu (1958) se podílel na práci Vojenského historického archivu.
Situace se změnila s pražským jarem 1968, kdy se stal prezidentem. Podle některých výkladů proto, že měl na jedné straně působit jako postava uklidňující Sověty, na druhé straně jako člověk konfrontovaný s "chybami režimu" měl být nakloněn jeho reformám a liberalizaci. Podle historiků Svoboda naplnil spíše předpoklad první. Sice odmítl jmenovat vnucovanou rolnicko- dělnickou vládu, nicméně vedl delegaci do Moskvy, kde i pod jeho tlakem všichni účastníci až na Františka Kriegla podepsali souhlas s okupací.
V následujících letech pak muž, který měl být přístupný reformám a liberalizaci, bez odporu přihlížel normalizaci nastolené Gustávem Husákem a přes svou postupující nemoc se snažil udržet si pozici. Prezidentské funkce byl zbaven v březnu 1975 a o čtyři roky později, 20. září 1979, zemřel.
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.
Předmět: Svoboda
Předmět: Jak to vidí Russkoje slovo
Předmět: Svoboda -interview dcery
Předmět: Reakce na komentáře
Předmět: ad Pasivní role
Předmět: re:
Předmět: Reakce uživatele JAB
Předmět: RE: Svoboda
Předmět: Kauza vojenská historie
Předmět: coi se dělo?
Předmět: to chce číst
Předmět: ad Věra Čáslavská
Předmět: ad Věra Čáslavská
Předmět: Generál L. Svoboda
Předmět: Generál L. Svoboda
Předmět: Asi tak
Předmět: mícháme hrušky s jablky
Předmět: Daniel
Předmět: V.Časlavská
Předmět: Karel B.
Předmět: pro QF17
Předmět: Na závěr
Předmět: GEN. SVOBODA byl tak špatný?
Předmět: Generál Svoboda
Předmět: Levice co pravice Koloušku??
Předmět: Pravda má jednu výhodu-
Předmět: Oprava
Předmět: Hlavně, že plácáme
Předmět: Jasně plácáme a jiný plivou na prezidenta
Předmět: Spokojenost QF17
Předmět: Pepa Vyskoč
Předmět: Brigáda
Předmět: Možná jsem pomýlený
Předmět: PŘEDEHRA Molotov -Ribentrop
Předmět: Karle ...
Předmět: Pane QF 17
Předmět: Karle plač
Předmět: Karle plač, je to komouš
Předmět: QF17
Předmět: Starý lišáku Misustove
Předmět: Starý lišáku Misustove
Předmět: QF-17
Předmět: QF17 pěkně jste si naletěl.
Předmět: to QF.17
Předmět: Proč předehra Molotov - Ribentrop
Předmět: Pokračování
Předmět: Karle, Karle B.
Předmět: gen.plk.V.Janků
Předmět: Karle B.