Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Kozácká šaška
Kozácké šavle – šašky – vyskytující se v našich sbírkách mají veskrze pohnuté osudy, těsně spojené s osudy svých někdejších majitelů. Některé z nich lze dokonce identifikovat a jejich osudy částečně, někdy i úplně rekonstruovat. Ve většině případů je to ale tvrdý oříšek.
Poněkud snazším úkolem je identifikace honosných, darovacích či jiných luxusních zbraní, určených některé významné osobě. Zajímavé jsou také zbraně, určené jako ceny za sportovní vítězství – v šermu, jezdectví a ve střelbě – z časů ruské imperiální armády.
V letech 1970–71 jsem měl od svého někdejšího přítele inž. Ivo Hofbauera z Prahy zapůjčenu ke studiu z jeho soukromé sbírky skvostnou šašku kavkazského typu, tzv. „stříbrnou“.
Měla nádhernou čepel z jemného perského damašku, zvýrazněného naleptáním. Jílec a celá souprava kování černé kožené pochvy byly stříbrné, zdobené gravírováním a lineováním (černěním ornamentů). Ve žlábku čepele byl oboustranný, rytý a leptaný nápis ve staré azbuce:
MICHAJLOVSKOJE ARTILLERIJSKOJE UČILIŠČE PORTUPEJ-JUNKERU // V. DOBRYNINU Iij PRIZ ZA FECHTOVANIJE 1904 g.
Portupej-junker byl posluchač vyššího (posledního) ročníku dotčeného vojenského učiliště, který už směl nosit důstojnické portepé. Šašku získal jako první cenu v zřejmě celoučilištním šermířském turnaji roku 1904. Takové turnaje pořádala významná učiliště každým rokem a šlo vždy o neobyčejně oblíbenou sportovní, ale i společenskou událost.
Jaký byl další osud této šašky a jejího právoplatného majitele?
V září roku 1971 jsem se obrátil s dotazem na vynikajícího odborníka a znalce ruské předrevoluční armády, generála Sergeje Pavloviče Andolenka, žijícího ve Francii. Sergej Pavlovič mi potvrdil, že jde o šašku kavkazského typu, oblíbeného zejména u kubáňských a těreckých kozáků. K osobě původního majitele mi sdělil, že setník Vladimír Vasilijevič Dobrynin sloužil roku 1909 ve 3. Donském kozáckém dělostřeleckém divizionu. Jeho další osud není znám.
Jestliže byl ale roku 1909 setníkem, musel mít na počátku I. světové války již hodnost podplukovníka. Pokud ovšem do té doby nezemřel.
Jak se šaška dostala do ČSR? Inž. Hofbauer ji koupil někdy po 2. světové válce v rámci Fondu národní obnovy ve starožitnictví na rohu Perlové ulice v Praze. Do republiky mohla přicestovat buď:
1. jako válečná trofej,
2. jako vlastnictví některého ruského legionáře,
3. jako soukromý majetek někoho z ruské porevoluční emigrace, možná samotného V. V. Dobrynina.
Řada legionářských důstojníků vlastnila podobné „stříbrné“ šašky. Měl jsem v rukou takovou šašku plukovníka Švece (viz můj článek na Militarii). Poněkud honosnější šašku vlastnil generál Gajda a někteří jiní.
Zda-li byl V.V. Dobrynin příslušníkem ruské emigrace, která se zde usadila od roku 1921 v rámci Ruské pomocné akce (viz mé předcházející statě), se mi zatím nepodařilo zjistit. Také osud zmíněné šašky je k mé velké lítosti neznámý. Je dosti pravděpodobné, že se již od smrti inž. Hofbauera nenachází na našem území.
Foto týdne
Výročí: 10. 10. 1780 Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.
Recenze týdne
Katalog ke stejnojmenné výstavě v Náprstkově muzeu
Předmět: V.V.Dobrynin
Předmět: DOTAZ
Předmět: DOTAZ-odpověď
Předmět: Názor
Předmět: rozvidlení hlavice
Předmět: reakce na DOTAZ-odpověď
Předmět: pro Aleše
Předmět: Vůbec jsem se nepobavil
Předmět: pro MIsustova
Předmět: to Daniel
Předmět: co je to jílec?
Předmět: Doporučení
Předmět: Nápodobně
Předmět: pokračování
Předmět: Hlavice
Předmět: hlavice