logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Každý z nás byl hrdinou Každý z nás byl hrdinou

Vzpomínky na den D

Před pětasedmdesáti lety byl Ray Lambert, tehdy třiadvacetiletý armádní medik, v první vlně při vylodění na pláži Omaha v Normandii. Jako téměř stoletý nám předložil jedny z nejpozoruhodnějších pamětí současnosti, neuvěřitelné vzpomínky na jeho roli vojenského zdravotníka za druhé světové války, jenž riskoval vlastní život, aby zachránil hrdiny Dne D.

Každý z nás byl hrdinou je nezapomenutelný příběh nejen o tom, co se dělo během těch ohromujících a zoufalých hodin na pláži Omaha, ale také o odvaze a udatnosti, které těmto událostem předcházely během druhé světové války -- od pouští severní Afriky přes zrádné horské průsmyky na Sicílii až po největší vojenské vítězství, jaké svět kdy poznal.

***

Ukázka z knihy: Zakotvili jsme přibližně patnáct kilometrů od pobřeží. Vyšel jsem na palubu, kde skučel vítr, abych se nadýchal čerstvého vzduchu a podíval se po bratrovi. V dálce začínalo svítat; nebyl to ještě skutečný rozbřesk, jen jeho předzvěst, která navnadí příslibem nadcházejícího dne.  Jednalo se však o velmi mlhavý příslib -- obloha byla stále zatažená a vzduch tak těžký, že jsem nedokázal určit, zda je to sprška z vln nebo začátek bouřky. Zahlídl mě můj bratr a zavolal na mě.
"Tohle bude hodně drsné," řekl jsem. Shodli jsme se, že to bude mnohem těžší než v Africe a dokonce i na Sicílii.
"Jak dlouho se nás bude držet štěstí?" zeptal se. Bylo mi jasné, co tím myslí. Oba jsme se zúčastnili už dvou invazí a vyvázli z nich v podstatě bez jediného škrábnutí. Všude kolem nás tam umírali lidé. Přálo nám štěstí, jenže každé štěstí má své meze. Nikomu nepadá při házení mincí donekonečna jen panna. Bavili jsme se o mámě a tátovi a o tom, co by asi tak řekli, kdyby věděli, že jsme právě tady. 
"Měli by o nás strach."
"Asi ano. Už teď mají strach."
Z podpalubí zazněl hlasitý povel a zaplněnou palubou se ozvaly vzrušené hlasy. Nepotřebovali jsme slyšet, co říkají; ihned jsme věděli, co se děje.
Na místa! Je čas.
Čas.
Potřásli jsme si rukou. Takoví jsme byli ? žádná objetí ani vzletná slova, jen stisk ruky.
"Pokud to nedám, postarej se o mou rodinu," řekl.
"Nápodobně."
Přikývl. Zhluboka jsem se nadechl a vyrazil do podpalubí, připravený vyzkoušet své štěstí v největší bitvě století.

Vyšlo 26. 5. 2021, EAN: 9788075658661
pevná vazba s přebalem, 272 stran, běžná cena: 348 Kč
Originální název: Every Man a Hero: A Memoir of D-Day, the First Wave at Omaha Beach, and a World at War
Přeložil: Richard Janda
Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/44049682-every-man-a-hero
Databáze knih:
https://www.databazeknih.cz/knihy/kazdy-z-nas-byl-hrdinou-469213
Ukázka:
https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/kazdy_z_nas_byl_hrdinou

Vyšlo také jako e-kniha.

Arnold "Ray" Lambert (*1920) vstoupil v roce 1940 do americké armády a jako zdravotník se zúčastnil vylodění v severní Africe, poté na Sicílii a v létě 1944 v Normandii v rámci Dne D. Po většinu války sloužil jako rotmistr a velel třicetičlennému družstvu v pověstném 16. pěším pluku, který byl součástí 1. divize. Za své neohrožené působení na válečném poli získal řadu vyznamenání: Stříbrnou hvězdu a několik Bronzových hvězd a Purpurových srdcí. Zachránil mnoho životů. Po válce rozjel dva úspěšné podniky v Bostonu ve státě Massachusetts. Ray Lambert zemřel 9. dubna 2021.

Spoluautor knihy, spisovatel Jim DeFelice (1956), se podílel na řadě dalších knih především z vojenského prostředí. S bývalým příslušníkem zvláštní jednotky SEAL Chrisem Kylem napsal knihu Americký sniper, který se stal předloho filmu Clinta Eastwooda v hlavní roli s Bradleym Cooperem. Z dalších jeho knih vyšly česky Americká zbraň: dějiny USA v deseti střelných zbraních; Dreamland Megafortress; Nervové centrum: Dreamland Antaress; Paprsek smrti; Projekt Coyote a Tajný trumf.

***

"Lambert se vylodil na pláži Omaha coby třiadvacetiletý vojenský zdravotník spolu se svým bratrem Billem. Z jednatřiceti vojáků z výsadkového plavidla, na kterém byl i on, přežilo pouhých sedm. Když kulky kosily jeho spolubojovníky, Lambert s vynaložením všech sil vytahoval z vln raněné."
New York Times

"Lambert díky své statečnosti, zručnosti a duchapřítomnosti dokázal zachránit více než tucet životů. Zodpovědnost, kterou za ty muže cítil tehdy před pětasedmdesáti lety na pláži Omaha v Normandii, ho nikdy neopustila, a dokud žije, tak ani neopustí."
Smithosonian


Autor recenze: Red. JOTASEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí