logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Lenin Lenin

Osobnost, ideologie, teror

Lenin žije!
Nová biografie ukazuje bolševického diktátora jako zakladatele postfaktické politiky V nakladatelství Maraton právě vychází výjimečně působivá monografie Lenin od předního britského publicisty a historika Victora Sebestyena.
Jeho kniha je vzorem politického životopisu pro široké publikum: historická přesnost se v ní vyváženě spojuje s beletristickou živostí a napínavostí, aniž by se autor musel uchylovat k psychologickým spekulacím nebo pompézním generalizacím. Výsostný homo politicus je v Sebestyenově portrétu předveden v úplnosti, včetně svých primitivních či monstrózních rysů, ale bez velkohubých ideologických soudů. Sebestyen rozhodně není Leninovým apologetou, má však k osobnosti portrétovaného dostatek respektu na to, aby výsledkem nebyl černobílý plakát. Plastický a velice čtivě napsaný potrét zachycuje nejenom Leninovu životní pouť a osobnost, jeho lidsky lepší i stinné stránky, ale v kontextu také ruské dějiny poslední čtvrtiny 19. století a první čtvrtiny 20. století, tedy především postupný, ale hluboký rozklad carského režimu, bolševickou revoluci, občanskou válku a rudý i bílý teror.
Knihu do češtiny přeložil Martin Pokorný.

Historik Igor Lukeš o knize
„Sebestyenovu knihu by měli číst především ti, kdo si myslí, že o zakladateli sovětského Ruska ví všechno. Osvětlí jim mnoho dosud neznámých dimenzí Leninovy osobnosti. Na rozdíl od většiny jiných knih na tohle téma si dal autor práci vytvořit portrét svého ‚hrdiny‘ nejen jako politického organizátora, revolucionáře a diktátora. Sebestyen k tomu všemu doplňuje dosud neznámé informace z Leninova soukromého života,“ říká v doslovu Lukeš.
Kromě rozboření některých mýtů, které kolem Lenina panují, Igor Lukeš na knize vyzdvihuje, že Lenina ukazuje jako útočného rétora, propagátora chytlavých sloganů a zejména jako zakladatele postfaktické politiky: „Čtenář by si ze Sebestyenovy knihy, kromě nových faktů, měl vzít také ponaučení, že Lenin nebyl jen historická chyba, kterou dějiny rozpadem Sovětského svazu jednou provždy opravily. Jeho modus operandi je vidět v práci mnoha současných politiků. Všichni z nich by rozhořčeně popřeli, že mají s ruským diktátorem cokoli společného. Přitom každým svým činem potvrzují pravdivost starého komunistického hesla: ‚Lenin žije!‘“

Ohlasy
Může se prvotřídní historiografie vyrovnat četbě napínavého thrilleru? Novináři Victoru Sebestyenovi se s jeho Leninem takový mistrovský kousek povedl. Jak toho docílil? Představte si ruskou verzi seriálu Dům z karet a Vladimira Iljiče Lenina jako víc než sto let starý předobraz cynismu a vražedných ambicí Franka Underwooda. Přidejte k tomu výsledky pečlivého pátrání v sovětských archivech, včetně těch, které byly donedávna nepřístupné, a podrobnou znalost 9,5 milionu slov sebraných Leninových spisů. Celé to doplňte bravurním uměním scenáristy, a vyjde vám příběh podaný s patřičnou dramatičností, který osloví jak odborníky, tak nadšence historie.
Josef Joffe, The New York Times

Poutavě napsaný životopis popisuje dramatický průběh Leninovy kariéry na pozadí pádu carství, válečných útrap a budování diktatury. Bolševického vůdce ve své knize autor portrétuje jako člověka nezatíženého sebekritikou, pochybnostmi ani morálkou, sledujícího bez ohledu na obrovské ztráty jen své revoluční cíle.
Daniel Beer, The Guardian

O autorovi
Victor Sebestyen (*1956) emigroval s rodiči z komunistického Maďarska po porážce protisovětského povstání. Ve Velké Británii pracoval pro řadu významných listů včetně The Times a svými články přispíval mimo jiné do The New York Times. Zajišťoval reportáže z východoevropských zemí v období pádu komunismu, z rozpadu Sovětského svazu a z balkánských válek. Je autorem řady knih. Prvotina Twelve Days z roku 2006 je historií maďarského povstání v roce 1956, která se dočkala širokého ohlasu a překladu do dvanácti jazyků. Revolution 1989 (česky: 1989. Pád východního bloku) z roku 2009 je ceněným zpracováním pádu sovětského impéria. Zrodem poválečného uspořádání a světa studené války se zabývá kniha 1946. The Making of the Modern World. Monografie Lenin (2017) je jeho nejnovějším dílem a vyšla takřka současně anglicky a německy.

Victor Sebestyen
Lenin. Osobnost, ideologie, teror
Z anglického originálu Lenin the Dictator. An Intimate Portrait, vydaného nakladatelstvím Weidenfeld & Nicolson v Londýně roku 2017, přeložil Martin Pokorný. 
Odpovědný redaktor R. Jilský. Jazyková korektura Jan Lepeška.
Návrh obálky Eliška Fenclová.
Paperback, 448 stran a 16 stran fotopřílohy, DPC 498 Kč.
ISBN 978-80-88411-00-0


Autor recenze: -lk-



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 25. března 1945 proběhl letecký útok na Prahu.

Výročí: 25. března 1945 proběhl letecký útok na Prahu.


Recenze týdne

 Kordy a rapíry z českých sbírek 16. - 18. století II. díl

Kniha volně navazuje na první díl, vydaný roku 2018.