logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Skrytý život Fidela Castra Skrytý život Fidela Castra

Osobní zpověď osobního strážce. 17 let po boku kubánského vůdce.

Kdo ví, že Fidel Castro vlastnil utajený rajský ostrov, kam se vydával na palubě své soukromé jachty a kde se věnoval podmořskému rybolovu? Že si potrpěl na biopotraviny, spal s puškou u ruky, neudělal krok bez svého ochutnávače a dvou dárců krve či že se vášnivě zajímal o křížení evropských krav? Kdo ví, že je otcem téměř desítky dětí narozených z pěti svazků, že měl od roku 1961 jednu oficiální manželku a s milenkami se setkával formou jedinečného rituálu? A kdo ví, že pokud jde o politiku, stál u zrodu všech latinskoamerických gerilových hnutí a spolupracoval i s baskickou organizací ETA?

Juan Reinaldo Sánchez, který měl v letech 1977 až 1994 na starosti Fidelovu bezpečnost, ví o muži přezdívaném ?Líder máximo? vše, počínaje zákulisím války v Angole, přes Fidelovy podivné styky s Kim Ir-senem nebo Muammarem Kaddáfím až po tajemství obestírající jeho spojenectví s Venezuelou. Po celá léta mu Juan sloužil se srdcem bijícím pro revoluci. Až do dne, kdy temná aféra obchodu s drogami vyústila v obvinění jednoho z nejspolehlivějších Fidelových souputníků generála Ochoy, který byl posléze odsouzen k trestu smrti. Juan byl pobouřen procesem, jehož pozadí znal, a z důvodu vnitřní neshody se ?šéfem? se rozhodl požádat o odchod do výslužby. Za to byl však uvržen do vězení. Tam, v odporně páchnoucí kobce plné švábů, dává sám sobě slib, že odhalí světu Fidelovu odvrácenou tvář. Pětašedesátiletý Juan vypráví dechberoucí příběh svého působení po boku jedné z největších osobností 20. století, na jejíž velikost jako by byl její ostrov příliš malý?

První kniha, díky níž nahlédneme do soukromí Fidela Castra.

Vychází 28. 11. 2017, EAN: 9788075652423
pevná vazba s přebalem, 264 stran, běžná cena: 328 Kč
Originální název:
La vie cachée de Fidel Castro
Přeložila: Šárka Bellisová
Ukázka:
https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/skryty_zivot_fidela_castra

Vychází také jako e-kniha.

Juan Reinaldo Sánchez se narodil troku 1949 v Havaně. Po 17 let byl osobním strážcem Fidela Castra a současně agentem kubánského ministerstva vnitra (Minint). Kromě toho, že chránil život kubánského vůdce, také cvičil tým Fidelových osobních strážců a organizoval vůdcovy zámořské cesty ? do Moskvy, do Pchjongjangu v Severní Koreji, do Caracasu ve Venezuele nebo do Afriky.

V roce 1994 byl uvězněn za ?zločin? rezignace na svůj post. Ve vězení strávil 2 roky a zažil tam otřesné podmínky a mučení. Po propuštění byl neustále sledován kubánskou tajnou policií. Po 10 letech neúspěšných pokusů se mu nakonec v roce 2008 podařilo z Kuby
tajně utéct do USA, kde mohl působit i jako odborný poradce.
V květnu 2014 vydal ve spolupráci s novinářem Axelem Gyldénem knihu Skrytý život Fidela Castra, kde popisuje 17 let působení ve službách kubánského vůdce. Kniha vyšla ve Francii v nakladatelství Michel Lafon a byla přeložena do mnoha jazyků.
Juan Reinaldo Sánchez zemřel v květnu 2015 v miamské nemocnici na Floridě na následky plicní infekce. Bylo mu 66 let a odešel ze světa pouhý rok po vydání své knihy. Krátce po vydání jejího anglického překladu ve Spojených státech a šest měsíců po oznámení počátku oteplování americko-kubánských vztahů, jež vyhlásili prezident Barack Obama a Raul Castro v prosinci v roce 2014.

***

?Výbušné.?
BBC

 ?Sánchezovo zúčtování ukazuje skutečného Castra. Mstivý, egocentrický, ovládaný dětskými výbuchy hněvu. Ta kniha je aktuální.?
The Wall Street Journal

?Juan Reinaldo Sánchez odhaluje obchodování s drogami a podvody bývalého kubánského vůdce.?
NYPost.com

 


Autor recenze: Red. JOTASEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí