logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Tajná válka Tajná válka

Špioni, šifry a odbojová hnutí 1939-1945

Fascinující vyprávění, které vás přenese za oponu do světa tajných služeb a špionů.

Tajné válce Max Hastings představuje známé i neznámé postavy zpravodajské výzvědné služby z celého světa a jejich roli v jednom z největších vojenských konfliktů všech dob -  ve druhé světové válce.

Špióni, tajné kódy, zákulisní hry - to vše hrálo zásadní roli v průběhu druhé světové války. Všechny bojující národy je využívaly k odhalení utajovaných informací jak o pohybech vojsk, tak o technických novinkách i bojových plánech. Získané zprávy byly poté využívány na frontě i za frontovými liniemi proti protivníkovi. 

Kniha Maxe Hastingse rozhodně není jen vyčerpávajícím líčením války tajných služeb, probíhající na pozadí druhé světové války. Autor se zaměřil na konkrétní přiblížení prostředků, které byly oběma stranami používány, a představuje postavy, které "tajnou válku" ovlivnily. Je málo pravděpodobné, že se v pátrání v zákulisí a odhalování dalších skutečností dostaneme hlouběji - možná až v době, kdy budou otevřeny ruské archivy?

Většina publikovaných literárních děl se zaměřuje na výzvědnou činnost konkrétních zemí, autor se ale ve své knize rozhodl zkoumat tuto otázku v celosvětovém měřítku. Četné knihy o zpravodajské činnosti za druhé světové války se zaměřují na to, čeho špioni (nebo osoby, které se snažily prolomit šifrovací kódy) dosáhli, jejich primární zájem se ale soustředí pouze na to, jak získané informace ovlivnily vývoj událostí. Sovětská špionáž byla svým rozsahem mnohem větší, než jakou se mohla pochlubit kterákoliv jiná bojující strana. Díky tomu poskytla Rusům nesmírně cenné informace technického charakteru, ať pocházely z Británie či ze Spojených států, nicméně Stalinova paranoia ochromovala využívání tajných politických a vojenských materiálů nepřátel.

Tajná válka je skvěle propracovaná a především historicky podložená a přesná. Ačkoli mnohé akce popisuje velmi detailně, je čtivá a nechybí v ní (na pozadí tragických událostí druhé světové války) ani humor.

Vyšlo 25. 11. 2020, EAN:9788075652324
pevná vazba s přebalem, 624 stran, běžná cena: 598 Kč
Originální název:
The Secret War. Spies, Codes and Guerillas: 1939-1945
Přeložil: Lubomír Sedlák
Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/25226971-the-secret-war
Ukázka:
https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/tajna_valka

Sir Max Hastings je autorem sedmadvaceti knih s převážně válečnou tematikou. Po ročním studiu v Oxfordu odešel, aby se na plný úvazek stal zahraničním zpravodajem BBC. Působil ve více než šedesáti čtyřech zemích - v roce 1973 podával zprávy o arabsko- izraelské válce, informoval o válce ve Vietnamu a v roce 1982 o bitvě o Falklandy. V letech 1986 až 2002 působil jako šéfredaktor The Daily Telegraph a poté jako editor Evening Standard. Během své novinářské kariéry byl oceněn mnoha prestižními cenami. V roce 2010 obdržel Westminster Medal za celoživotní přínos v oblasti vojenské historie a literatury. O své tvorbě autor říká: "Živím se nasloucháním lidem. Zaznamenávám jejich válečné zkušenosti, jejich příběhy o dobru a zlu." Má dvě dospělé děti, Charlotte a Harryho. Se svou ženou Penny žije ve West Berkshiru.


Autor recenze: Red. JOTASEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí