logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Vražedná pole Vražedná pole

"Přežil jsem kambodžskou genocidu."

Autoři Haing Ngor a Roger Warner

 

"Nic nezformovalo můj život tak, jako to, že jsem přežil režim Pol Pota. Jsem přeživší kambodžské genocidy. To je to, co jsem."

V dubnu 1975 se dostali v Kambodži k moci Rudí Khmerové vedení mužem, který si říkal Pol Pot. Rudí Khmerové rozpoutali v zemi teror, vyhnali veškeré obyvatelstvo z měst na venkov a z lidí udělali otroky. Kambodžský lékař Haing Ngor v této knize vypráví děsivý příběh o tom, jak přežil běsnění Rudých Khmerů ve své zemi, a vydává svědectví o těžko uvěřitelném strádání, ohromující brutalitě, utrpení a nelidském chování režimu, který zemi naprosto rozvrátil. V roce 1979 se mu podařilo z Kambodže uprchnout do Spojených států amerických, kde jako sociální pracovník pomáhal jiným uprchlíkům. Další obrat v jeho životě nastal, když ho režisér Roland Joffé obsadil do role kambodžského novináře a tlumočníka Ditha Prana ve filmu Vražedná pole (1984), za kterou získal Oscara. Haing Ngor zemřel v roce 1996 v Los Angeles při loupežném přepadení.

Kniha je mimořádně silným memoárem o životě v zemi, kde vládl komunistický režim Rudých Khmerů. Autor líčí sestup země do nepředstavitelného pekla: světa otroků a nesmyslné brutality, v níž zanikl jakýkoli rodinný život. Ale vedle bolesti a strastí kniha přináší i naději a je zářným příkladem toho, jak dokáže ten nejlepší druh lásky "rozkvést" kvůli sdílené zkušenosti děsivého utrpení. Tato kniha připomíná hrůzy války, ale je především důkazem o nezlomnosti lidského ducha.

 

Vyšlo 22. 9. 2021, EAN: 9788075657350
Pevná vazba s přebalem, 560 stran, běžná cena: 448 Kč
Originální název: Survival in the Killing Fields
Přeložila: Simoneta Dembická
Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/386580.Survival_in_the_Killing_Fields
Databáze knih:
https://www.databazeknih.cz/knihy/vrazedna-pole-447984
Ukázka:
https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/vrazedna_pole

Vyšlo také jako e-kniha.

Haing Somnang Ngor (1940-1996) byl kambodžsko-americký lékař, herec a spisovatel. Po násilném převzetí moci Rudými Khmery v Kambodži v roce 1975 se jeho život obrátil naruby. Rudí Khmerové vyhnali veškeré obyvatelstvo včetně Ngora s rodinou z měst a z lidí se stali "váleční otroci", kteří pracovali ve venkovských gulazích střežených brutálními dozorci a prošpikovaných udavači. Ngor přežil neuvěřitelná strádání. V roce 1979 se mu podařilo z Kambodži odejít a byl přesídlen do Spojených států, kde jako sociální pracovník pomáhal jiným uprchlíkům. Ztvárnil roli kambodžského překladatele Ditha Prana ve slavném filmu Vražedná pole (1984), za kterou získal Oscara. Poté hrál také ve filmovém dramatu Nebe a země Olivera Stonea a objevil se i v několika dalších filmech a televizních pořadech. Nicméně herecká dráha pro něj byla vždy druhořadá; jeho hlavním cílem bylo pomáhat Kambodžanům a dostat zločince z řad Rudých Khmerů před soud. Ngor zemřel v roce 1996 v Los Angeles při loupežném přepadení, jehož motivy nebyly nikdy dostatečně objasněny.


Film Vražedná pole byl v roce 1985 oceněn třemi Oscary, jedním Zlatým glóbem a osmi cenami BAFTA.
Haing S. Ngor je jediný herec asijského původu, který získal Oscara v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Důležité odkazy:
Film Vražedná pole na ČSFD: https://www.csfd.cz/film/4861-vrazedna-pole/prehled/
Oficiální trailer k filmu Vražedná pole: https://www.youtube.com/watch?v=0Um2j1iEj1k
Haing Ngor přebírá Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: https://www.youtube.com/watch?v=p9FgzH4xizU
Novinář Dith Pran, kterého Haing Ngor ztvárnil ve filmu Vražedná pole, vypráví o svém životě pro NY Times: https://www.youtube.com/watch?v=Y541yRMDaiE


Autor recenze: Red. JOTASEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.

Výročí: 27. 5. 1942 atentát na Heydricha.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí