Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
IN DORSO
Historie bombardování.
První nálet tohoto druhu provedl Sovětský svaz dne 30. listopadu 1939 na Helsinky. Útočilo 1000 letadel a šlo jim to celkem snadno, Finové měli bojové letectvo o celkovém počtu 129 strojů. Z nedostatku pozemních sil přijali, prostřednictvím leteckého maršála Harrise, Douhetovu doktrinu za svou Britové.
První, tehdy experimentální strategický bombardér kromě SSSR, kde praktikovali studie Dornierovy a Junkersovy, podobně jako firmy Blohm & Voss, už v roce 1936 postavili Američané. Byla z toho později slavná B-17. U zrodu experimentálního X-15 stál, mimochodem, také plukovník Lindberg. Američané doktrinu "Bomber Harrise"nesdíleli. Poukazovali například na nepřesnost a tedy i neúčinnost bombardování, na velké ztráty bombardérů bez stíhací obrany, což si s obvyklou svou pilností dokázali vcelku brzy vyřešit konstrukcemi letounů schopných bombardérům takovou ochranu poskytnout po většinu letu a po přistání v Evropě už celý. Od samého počátku tu ovšem byla skutečnost, že americké bombardéry měly oproti britským i jiným, silnou a výkonnou výzbroj. Harrisova letecká ofensiva ani kobercové nálety Hitlera na kolena nesrazily. Musila přijít ta docela obyčejná klasická válka s fází zničení, obsazení a znovuvybudování.
Čímž by mohla být za strategickým bombardováním učiněna tečka, kdyby to toho novou dimensi nevnesla technika. Satelity schopné zaměřit takový Tomahawk na cíl vzdálený 420 kilometrů s rozptylem 12 centimetrů. Zbraně neničící, ale jen vyřazující z provozu elektrická zařízení a řada jiných technických hračiček, šetřících životy, ale přesvědčujících, že zlobit se nemá, a že diktátor, který zlobí je pro ně neúnosný.
Takže na Douheta vlastně nakonec došlo.
? Militaria, Elka Press
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.
Předmět: K údajům ve článku „IN DORSO“