logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

O NÁS

Internetový občasník Militaria začal vycházet v prvních vteřinách nového roku 2000. Smluvním sponzorem byla akciová společnost Internet Servis a správcem sítě Martin B. Corn, který se staral o zdárný chod časopisu více než dva roky. Důvody otevření nové stránky byly rozmanité. Především to byla snaha navázat na tištěný měsíčník stejného jména, jehož první číslo vyšlo po více než ročních přípravách v červnu roku 1991, avšak již za měsíc vydáním druhého čísla neslavně zanikl. Přitom ambice jak nakladatelství, tak redakce byly značné a vzhledem k mezeře na trhu byly nadějné i vyhlídky na komerční úspěch. Šéf nakladatelství měl ovšem jiné představy a tak se třetí připravené číslo do tiskárny již nedostalo. Veškeré okolnosti vzniku a zániku časopisu a hlavně ona tři historická čísla najdete v rubrice Archiv. Jako šéfredaktor a autor celého projektu jsem si nechal značku Militaria® registrovat a ve vlastním nakladatelství Elka Press ji využívám jako název a logo edice vojensko-historických publikací.

Dalším důvodem pro obnovení časopisu na internetu byla jednak pochopitelná ambice udržet dobrý nápad při životě, za druhé snaha uveřejnit nashromážděné materiály, které již nemohly být uplatněny v tištěném časopise a za třetí samozřejmě snaha otevřít portál, kde by se scházely materiály vojensko-historického zaměření a který by se stal fórem podobných „zelených mozků“ jako jsem já sám. Ačkoliv stránka má za dobu své existence vcelku překvapivě kladný ohlas, záměr sdružit autory a vytvořit fórum vyšel jen zčásti. Je to pochopitelně dané jednak tím, že příspěvky nemohou být honorovány (stránka bohužel nevydělává a o nic lépe na tom není ani Elka Press), za druhé tím, že ambici mít vlastní internetový server má dnes kdekdo a tak snaha o integraci naráží na rozdílnost individuálních představ.

Asi v polovině roku 2001 se kromě toho ukázala nutnost dosavadní stránku zmodernizovat a „zdynamizovat“. Projektu se ujal další sponzor, firma A.I.S. Internet, a tak Militaria® vycházela od 1. 7. 2002 v této nové podobě.

Od roku 2020 je server Militaria provozován na serverech společnosti Český hosting.

 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 18. 4. 1945 Do prostoru Ašského výběžku vstoupili první američtí vojáci – průzkumná hlídka 3. praporu 358. pluku 90. divize americké armády pod vedením generála Pattona.

Výročí: 18. 4. 1945 Do prostoru Ašského výběžku vstoupili první američtí vojáci – průzkumná hlídka 3. praporu 358. pluku 90. divize americké armády pod vedením generála Pattona.


Recenze týdne

Ruská kocovina

Putinův svět a přízraky minulosti