Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Byl prezident Beneš sovětský agent?
Bratislava - Československý prezident Edvard Beneš už před válkou spolupracoval se sovětskou výzvědnou službou. Po válce mohl být proto vydíratelný a v únoru 1948 umožnil Klementu Gottwaldovi a komunistům převzít všechnu moc ve státě, napsal dnes slovenský list Pravda s odvoláním na informace, které zveřejnila ruská rozvědka (SVR). O jejich věrohodnosti však historici pochybují, připustil deník.
Podle SVR Beneš už před válkou úzce spolupracoval se sovětským rezidentem Pjotrem Zubovem. V lednu 1948 se Zubov ze Stalinova a Molotovova pověření vydal do Prahy, kde jednal s nemocným prezidentem. Měl ho přesvědčit, aby nepřekážel Gottwaldovi při přebírání moci. "Úkol úspěšně splnil," cituje list experta na dějiny sovětské rozvědky Vladimira Karpova. Zubov byl vyznamenán Leninovým řádem a o čtyři roky později zemřel.
Podle Michala Štefanského z bratislavského Vojenského historického ústavu se stejnou senzací poprvé vyrukoval bývalý zástupce šéfa sovětské výzvědné služby Pavel Sudoplatov v pamětech vydaných v roce 1994 v USA. "Informace o Benešovi vydíraném sovětskými agenty vyvolala už tehdy značný rozruch, ale dosud ji nepotvrdil žádný jiný zdroj," řekl Štefanský.
Podle Sudoplatova prý Zubov vydíral Beneše připomínkou důvěrných styků s Kremlem a Ljubjankou (sídlo sovětské tajné policie KGB), stvrzenkou na 10.000 dolarů, poskytnutých při odchodu do emigrace v roce 1938, jakož i údajnou účastí na přípravě vojenského puče v předválečné Jugoslávii.
Ani historička Jelena Serapionovová z Ruské akademie věd nedokáže podle listu jednoznačně posoudit, zda jde o "šokující odhalení, výmysl či úmyslnou dezinformaci". Za věrohodné však považuje, že Beneš poskytoval sovětskému vedení informace.
Je známo, že Beneš už v roce 1937 předal Stalinovi tajnou informaci o maršálovi Michailu Tuchačevském jako o německém agentovi. Šlo však o podvrh, který vyrobila německá tajná služba. Talentovaný vojevůdce byl popraven, represe postihly značnou část sovětské generality.
Poznámka redakce:
Rozsáhlá recenze Sudoplatovovy knihy s ukázkami je zde: http://www.fronta.cz/kniha/sudoplatov-special-tasks
Sudoplatov píše i o řadě jiných překvapivých skutečnostech, týkajících se historie Československa. Je pozoruhodné, že kniha dosud nevyšla česky, je možné že zájemci narazili u nakladatele Little, Brown and Company na stejnou aroganci a nehorázné požadavky jako pisatel této poznámky. Knihy vyšla o něco později i v Rusku a ruskou verzi má ve svých fondech Městská knihovna v Praze.
-lk-
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.
Předmět: Zbabelec Beneš
Předmět: ad Beneš
Předmět: Statečný likvidátor E.B.
Předmět: to QF17
Předmět: Idealista E.Beneš
Předmět: Lepši živý zbabělec, než mrtvý hrdina
Předmět: Lepši živý zbabělec, než mrtvý hrdina
Předmět: Panu Bartošíkovi
Předmět: Chybující Masaryk a Misustov?
Předmět: Možná nebyl v kolektivu NSDAP oblíben
Předmět: pro p. Misustova
Předmět: Pro Daniela a spol.
Předmět: Pan Misustov
Předmět: to QF17
Předmět: Misustov
Předmět: Jen krátce
Předmět: Omluvte
Předmět: to QF 17
Předmět: to QF17
Předmět: Pro pana Misutova
Předmět: Pro pana Bartošíka
Předmět: Pro pana Misutova
Předmět: Pro pana Bartošíka
Předmět: Báseň pro Misustova
Předmět: Poklám tě za "Benešomila
Předmět: QF 17
Předmět: misustov
Předmět: Panu Bartošíkovi
Předmět: Byl prezident Beneš sovětský agent?
Předmět: Byl prezident Beneš? Ano byl ..misustov
Předmět: to QF17