logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Nori

Ministr obrany vyznamenal izraelského plukovníka Noriho Harela

V pátek 13. října 2006 přijal ministr obrany Jiří Šedivý izraelského občana Nori Harela s manželkou Hanou a udělil mu Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně.

Záslužný kříž byl plukovníku Harelovi udělen za hrdinství během 2. světové války, za spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a za pomoc Vojenskému historickému ústavu při získání vzácných exponátů a informací o osudech dobrovolníků, kteří odešli z Československa bojovat za nezávislost Izraele.

Sedmasedmdesátiletý Nori Harel je jedním z posledních žijících izraelských vojáků, kteří v roce 1948 bojovali za nezávislost židovského státu.

Narodil se v Německu, ale po nástupu Adolfa Hitlera k moci jeho rodina utekla do Českého Těšína. Zde mu zemřela matka. Když v roce 1938 obsadili Těšín Poláci, musela jeho rodina utíkat před Hitlerem podruhé. S bratrem a otcem se chtěli dostat do Palestiny, ale po cestě je zajali Rusové a poslali na Sibiř. V gulagu všichni tři pracovali asi dva roky, když se bratr přihlásil do armády generála Ludvíka Svobody. Úřady ho ale poslaly do Rudé armády.

Díky tomu se mohli dostat z gulagu. Bratr zanedlouho po vstupu do Rudé armády padl. Nori Harel s otcem a odjeli pracovat do kolchozu v Kyrgyzstánu. Tam otec onemocněl a zemřel. Nori ve svých třinácti letech zůstal sám. V roce 1945 se rozhodl vrátit do Československa, ovšem v Českém Těšíně zjistil, že z celé velké rodiny zůstal naživu pouze bratranec. Ten ho poslal do Liberce na vojenskou školu leteckých mechaniků.

Když se psal rok 1948, vystěhoval se do Izraele, vstoupil do armády a zúčastnil se války za nezávislost. Měl na starosti spitfiry a messerschmitty. Ty pocházely z Československa, které poskytlo Izraeli 85 letounů a vycvičilo okolo dvou set izraelských letců.

Po ukončení své vojenské kariéry v hodnosti plukovníka vedl Nori Harel sedm let leteckou továrnu Cyclon. Nyní působí jako letecký konzultant.

?Vydal jste se dlouhou, náročnou a nebezpečnou cestou. Cestou odvahy, pevné vůle a statečného srdce. Střelka vašeho osobního kompasu, vašeho života, vašich dnů vždy směřovala k pólu hodnot, které jsou tak drahé našim zemím i našim národům. Oba naše státy jsou si v mnohém blízké,? řekl plukovníku Harelovi při předání Záslužného kříže ministr obrany Šedivý.

Nori Harel uvedl, že si ocenění velmi váží. Poděkoval za velkou pomoc Československa Izraeli v roce 1948. ?Byli jste jediní, kdo nám tenkrát podal pomocnou ruku. Nevím, jestli by Izrael bez vaší podpory vůbec přežil,? řekl.

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Agenti STB mají minimálně jeden společný rys - všichni tvrdí, že rozhodně žádnými agenty nebyli, anebo že s STB nespolupracovali vědomě... Překlad z ruštiny: Pracuj tak, aby soudruh Filip-Falmer byl spokojen. (c) aTeo

Agenti STB mají minimálně jeden společný rys - všichni tvrdí, že rozhodně žádnými agenty nebyli, anebo že s STB nespolupracovali vědomě... Překlad z ruštiny: Pracuj tak, aby soudruh Filip-Falmer byl spokojen. (c) aTeo


Recenze týdne

Vlasovci v boji za Prahu

Pomoc 1. ruské divize Ozbrojených sil KONR povstalé Praze, 5.-9. 5. 1945