logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Pistole Heckler & Koch USP

...u Hecklerů se pokorně vrátili zpět do hlavního proudu?

A» se nám to líbí nebo nelíbí, plasty si již zcela jednoznačně vydobyly své místo v konstrukci palných zbraní. Jeden z průkopníků, pistole Glock G 17 a další z její rodiny se staly stálicemi na pistolovém nebi a nacházejí stále další následovníky. Pokrok se nedá zastavit. Jen si uvědomte, že pistole s rámem z hliníkových slitin o kterých se ještě před pár lety vedli vášnivé diskuse z hlediska trvanlivosti, pevnosti a bezpečnosti již dnes vnímáme jako něco zcela samozřejmého a nikoho už dnes tento fakt nezarazí. Domnívám se, že s plasty to bude za pár let stejné. Je skoro jisté, že tentýž názor má i firma Heckler & Koch z Oberndorfu. Jinak by nepředvedla letos svoji novou pistoli označenou USP (Universal Self-loading Pistol), která má také plastový rám.

Heckler & Koch byla vždycky firma která překvapovala svou konstruktérskou invencí a tvořivostí. Její útočná puška G 11 na beznábojnicové střelivo podle mne značně předběhla svou dobu a pistole P7 se svým řešením také vymyká z běžné řady pistolových konstrukcí . Proto se s napětím a zvědavostí mezi odbornou veřejností čekalo, čím překvapí ve své nové konstrukci.

Na první pohled by mohlo zdát, že se u Hecklerů pokorně vrátili zpět do hlavního proudu. Klasicky řešený závěr je typická moderní varianta Browningova typu s krátkým pohybem hlavně vzad a nuceným snížením zadku hlavně. Nucené snížení zajiš»uje hák na spodní straně zadku hlavně, který zapadá do odpovídající kulisy upevněné v rámu. Uzamčení hlavně je realizováno výstupkem na vnějším povrchu hlavně asi tak na úrovni přední hrany nábojové komory. Tedy opět vše tak, jak je dnes v kraji zvykem.

Zásadní odlišností je tedy rám z plastu. Jako materiál zvolili v Oberndorfu polyamidomovou komposici s mikroskopickými skleněnými vlákny. Rám je díky tomu lehký a zároveň si uchovává vyšší mechanické vlastnosti. Navíc doplněk mikroskopickými skelnými vlákny zajiš»uje vysokou míru rozměrové stability. Ta je potřebná mimo jiné i pro spolehlivé uložení spojovacích kolíků a dalších konstrukčních prvků.

Ale nebyl by to Heckler & Koch aby do konstrukce nevnesl něco opravdu zbrusu nového. Konstrukce jejich zbraní se vždy snažila maximálně zpříjemnit život uživatelům. Je tomu tak i tentokrát. Konstruktéři tentokrát přišli s novým způsobem utlumení impulsu vývinu rány. Základní myšlenka je jednoduchá. Kulisa, která zajiš»uje snížení zadku hlavně není totiž uložena v rámu napevno ale je odpružená. Kulisa je vytvořena jako část vodítka vratné pružiny. To má na sobě navlečenou podložku, velmi tuhou pružinu s pevnou zarážkou a teprve přes tento celek je navlečena vratná pružina. Vodítko je v rámu upevněné osou záchytu pouzdra závěru, která tak slouží jako nárazník. Když dojde k výstřelu, jsou pouzdro závěru i s uzamčenou hlavní tlačeny dozadu, až hák na hlavni dosedne do kulisy. Ta stáhne zadek hlavně dolů. Ale hlaveň má svoji vlastní setrvačnost a její náraz do kulisy je u konvenční konstrukce zdrojem tvrdého rázu. U pistole USP ale kulisa povolí. Vodítko klouzne dozadu a jelikož je podložka na něm navlečená pevně opřená v rámu, je setrvačností hlavně napínána vnitřní tuhá pružina a tak je ráz tlumen. Tento prokluz umožněný vybráním protilehlé část vodítka je dlouhý cca 3 mm. Po utlumení setrvačnosti hlavně tuhá pružina znovu expanduje a vrací hlaveň zpět dopředu.

Během celého tohoto děje se pohybuje dozadu i pouzdro závěru, ale to má podstatně delší dráhu. Při tom je vytažena a vyhozena prázdná nábojnice, pak vratná pružina tlačí pouzdro závěru zpět, je napnuto bicí ústrojí, podán a nabit náboj a hlaveň je opět uzamčena v pouzdře závěru jako u jiných zbraní běžného Browningova systému. Podle údajů výrobce se takto podařilo snížit maximální síly působící na zbraň z až 5000 Newtonů na pouhých 300 u zbraně v ráži .40 S&W.

Další novinkou je vysoce modulární stavba spouš»ového a bicího mechanismu a pojistky. Celkem se nabízí 10 různých provedení a funkcí. Tím je umožněno při zachování jednotné výzbroje maximálně přizpůsobit zbraň požadavkům a zvyklostem uživatele. Tato mimořádně široká nabídka jednoduše měnitelných variant je zejména výhodná pro americký trh, kde se vyskytuje značný počet velmi různorodých a přitom ale striktních požadavků. Pistole zde může být upravena na způsob použití blízký slavné Colt 1911A1 (t.j. nošení nabité, natažené a zajištěné zbraně) stejně jako Double Action Only a tyto úpravy mohou být provedeny zbrojířem přímo u jednotky. Zejména speciální jednotky tuto variabilnost umí ocenit. Celkový přehled možných verzí ukazuje tabulka. Změn se dociluje výměnou kohoutu, záchytu kohoutu a páčky pojistky.

Páčka pojistky pistole je na rámu zbraně a je ve snadném dosahu palce ruky. Přemístění pojistky na opačnou stranu nečiní potíže. Stejně tak je v snadném dosahu záchyt zásobníku, ukrytý napůl pod lučíkem a chráněný tak před nechtěným stlačením. Páčka záchytu pouzdra závěru (jeho osa funguje i jako nárazník) se dodává také v obou provedeních. Je dostatečně dlouhá a ovládání závěru je díky tomu snadné. Závěr zůstává po poslední ráně otevřený. Z pistole lze střílet i jednotlivě nabíjenými náboji bez vloženého zásobníku. Vepředu na rámu pod hlavní je již předem připravena drážka pro montáž laserového zaměřovače.

Rozborka je snadná a postupuje se jako u jiných zbraní Browningova systému. Prohlédneme zbraň, vyjmeme zásobník, zarovnáme výřez ve spodní hraně pouzdra závěru s osou záchytu závěru a záchyt vytlačíme a vytáhneme ven. Pouzdro závěru stáhneme vpřed z rámu. Vyjememe z pouzdra závěru vratnou pružinu s vodítkem a oddělíme je od sebe. Vyjmeme hlaveň.Tím je rozborka ukončena. Sborka je stejná, jen v opačném pořadí.

Spouš» je ve snadném dosahu ukazováku a má kultivovaný chod. Spouš»ový lučík má hranatý combatový tvar a je dost velký i pro střelbu v rukavicích. Rukoje» má pískový desén na úchopových plochách a zdrsněný hřbet i čelo. Její úhel je anatomicky velmi příjemný. Rukoje» má po obou stranách nad dnem zásobníku půlkulová vybrání. Slouží k snazšímu vyjmutí zásobníku v případě, že by byl zdeformován nebo se z nějaké příčiny zasekne. Jednoduchý nápad, ale opět dokazuje mimořádnou péči věnovanou každému detailu této zbraně.

Vnější tvar celé zbraně je velice tvrdý, obrys zbraně má značně "zlý a surový tvar". Ten je ovšem často součástí požadavků na odstrašující vlastnosti zbraně. Z hladkého obrysu ale přitom vystupují jen ostře hraněná miřidla. Jejich záměrný obrazec je zvýrazněn třemi bílými tečkami. Hledí i muška jsou stranově pohyblivé, výškové korekce se provádějí výměnou mušky. Jako speciální vybavení se nabízí i tritiová fluorescenční miřidla. Zásobník je plastový s vložkou z nerezového plechu (to umožňuje jeho snadné vypadnutí ze zásobníkové šachty vlastní hmotností po stisknutí záchytu zásobníku). Zásobník má inspekční otvory umožňující vizuální kontrolu počtu nábojů.

Všechny vnější plochy jsou nitridovány a černěny, vnitřní plochy mají speciální povlak snižující tření a opotřebení. Výsledkem je pak vynikající odolnost proti klimatickým vlivům, mimo jiné i proti slané vodní tříšti. V průběhu zkoušek pistole prokázala životnost více než 25 000 ran 9 mm Luger v provedení s vyššími tlaky (tzv. +P). S úspěchem přežila i zkušební výstřel do hlavně se zaklíněnou druhou střelou. Pro verzi USP40 v ráži .40 S&W byl závěr s hlavní znovu celý konstruován, na rozdíl od většiny současných pistolí v této ráži jde o původní konstrukci a ne o dodatečně upravený 9 mm mechanismus

Stručně shrnuto, pistole Heckler & Koch USP v obou rážích přichází sice na vysoce konkurenční trh, ale nabízí tak vysokou míru užitných vlastností, že bude zejména na trhu služebních zbraní velice tvrdým soupeřem. Tradiční velice pečlivé zpracování, variabilita a invence v ní obsažená jí dávají do vínku dobré šance na uplatnění. To ostatně prokazuje i skutečnost, že na jejím základě si americké speciální jednotky nechaly zkonstruovat novou pistoli SOCOM, vybavenou laserovým zaměřovačem, tlumičem a generátorem záblesků. A v každém případě je to zbraň, která byla vytvořena s mimořádným zřetelem na možné potřeby uživatele.

Technická data:

ráže: 9 mm Luger nebo .40 S&W kapacita zásobníku: 15 nábojů 9 mm Luger, 13 nábojů .40 S&W délka x výška x šířka: 194 x 136 x 32 mm délka hlavně: 105 mm hlaveň má 6 drážek o stoupání 250 mm (9 mm Luger) resp. 380 mm (.40 S&W) délka záměrné: 158 mm hmotnost prázdné zbraně: 752 g (9 mm Luger) resp. 790 g (.40 S&W)

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Voják polských speciálních sil v Afghánistánu. Karabina je HK416, šavle vojenská polská.

Voják polských speciálních sil v Afghánistánu. Karabina je HK416, šavle vojenská polská.


Recenze týdne

Jan Žižka

Život a doba husitského válečníka