logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Charkov 1942 Charkov 1942

Anatomie vojenské porážky ze sovětského pohledu

Přes masivní vydávání ovětské produkce o dějinách druhé světové války za předchozího režimu, nebo právě proto, jsou naše znalosti tohoto největšího konfliktu lidské historie stále velmi kusé.
Nakladatelství Jota se již desetiletí snaží aspoň zčásti zaplňovat ona „bílá místa“, která v prvé řadě souvisí s bojovými akcemi sovětsko-německé války.
Autor knihy, jeden z nejvýznamnějších amerických vojenských historiků, David M. Glantz, je již čtenářům znám z publikací, vydaných naším nakladatelstvím. Po knihách Od Donu k Dněpru (Jota 2003), Největší Žukovova porážka (Jota 2005) a Souboj Titánů (Jota 2005) se nakladatelství vrací k tématu sovětsko-německých bojů v létě 1942, v nichž sovětský neúspěch v bojích o Charkov přinesl následný německý postup až na Volhu a Kavkaz. Českému čtenáři se úplné informace o této „zapomenuté“ bitvě dostávají poprvé.
V této knize Glantz využívá donedávna přísně tajné studie sovětského Generálního štábu o bojových akcích v oblasti Charkova na jaře 1942 a ve svém vlastním textu poskytuje erudovaný odborný a doplňující komentář.
Bojové akce u Charkova v květnu 1942 byly jedním z nejdůležitějších střetů německo-sovětské války, ve kterém se rozhodovalo, zda se sovětské armádě podaří využít oslabení německého protivníka a bude pokračovat ve svých ofenzivních akcích ze zimy 1941/1942, či zda německá armáda převezme opět strategickou iniciativu a bude schopna realizovat své plány na rok 1942 - dosažení Volhy a Kavkazu. Sovětská strana zahájila ofenzivní akce jako první, přes značnou početní převahu je však nedokázala dovést k plánovaným cílům a nakonec, po německém protiútoku, utrpěla zdrcující porážku.
Vzhledem k této porážce byla sovětská vojenská historiografie tradičně opatrná při jakémkoli popisu bojových akcí u Charkova na jaře 1942. V polovině padesátých let se ale tato porážka stala prvkem politického boje a tehdejší sovětský vůdce ji využil při svém útoku na Stalina. Během následujících tří desetiletí pak bylo odtajněno dostatek materiálů, aby obě strany sporu - odpůrci i oslavovatelé Stalina - mohly argumentovat ve prospěch svých představ. Díky tomu mohl také autor knihy využít dostatečné množství literatury sovětského původu, aby - jako první na světě - vytvořil komplexní obraz jedné z nejdůležitějších bitev druhé světové války.
Vzhledem ke skutečnosti, že kniha byla poprvé vydána v devadesátých letech minulého století, rozhodlo se nakladatelství ji redakčně doplnit o nejnovější informace, aby český čtenář dostal komplexní dílo na základě dnešního stavu poznání. Veškeré redakční doplňky se nacházejí v poznámkovém aparátu a redakčnímu zásahu za účelem zvýšení kvality publikovaných fotografií podlehla také fotografická příloha.
Kniha dává českému čtenáři možnost srovnání mezi úrovní sovětské vojenské historiografie z počátku padesátých let (jež však byla určena pro omezenou skupinu osob) a americkou vojenskou historiografií let devadesátých. Pokud má čtenář zájem, může nahlédnout také do překladů sovětských historických děl let šedesátých a sedmdesátých, určených však pro širokou čtenářskou obec. Názorně tak uvidí, jak se komunistická propaganda snažila skrývat pravdu o historii druhé světové války hlavně před vlastním ovládaným obyvatelstvem.

Vydalo nakladatelství JOTA

Vyšlo 29. 6. 2006
MOC: 368 Kč
Formát 132 x 205 mm, pevná vazba s přebalem, počet stran 456 + 16

 


Autor recenze: Nakl. Jota



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.


Recenze týdne

Antikomunistické manifesty

Čtyři knihy, které formovaly studenou válku