logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne

Vyšlo 2. března 2009

Autor ve své vzpomínkové knize vysvětluje, proč se z přesvědčení dobrovolně chopil zbraně na obranu nacistického Německa v době, kdy byla jeho porážka již neodvratná. Následně bezprostředně popisuje poměry v náborovém a výcvikovém středisku SS. Stěžejní částí knihy je líčení uspěchaného nasazení francouzských dobrovolníků do boje i válečných hrůz na severním úseku východní fronty na sklonku války (únor 1945). Neméně zajímavé je líčení poměrů v zajetí a poté ve francouzském vězení, jakož i přístupu poválečné francouzské justice a společnosti k souzení francouzských příslušníků SS.

Christian de La Mazière (22. 8 . 1922 – 15. 2. 2006) syn vysokého důstojníka, účastníka rusko-polské války. Dobrovolně vstoupil do francouzské armády v září 1939 a po pádu Francie přešel do armády vichystického režimu, v níž sloužil do roku 1942. Poté spolupracoval s časopisem Le Pays libre (Svobodná země) a těsně před osvobozením Paříže spojenci vstoupil jako dobrovolník do Waffen SS – do nově vznikající divize francouzských dobrovolníků Charlemagne (Karel Veliký).

Před odjezdem na frontu absolvoval výcvik na území Protektorátu Čechy a Morava – v tehdejším výcvikovém prostoru vojsk SS Benešov (SS Truppenűbungsplatz Beneschau), konkrétně ve výcvikovém středisku stíhačů tanků ve Vrchotových Janovicích (Panzerjäger Schule Janowitz), odkud odjel do Pomořan v severním Polsku, kde byla divize Charlemagne nasazena v rámci skupiny armád Visla (Heeresgruppe Weichsel) s úkolem zadržet postup 1. a 2. běloruského frontu na Berlín ze severního směru.

V bojích byl zajat vojáky 1. polské armády, bojující v sestavě 1. běloruského frontu, a předán Sovětům. Naštěstí neměl obvyklé tetování SS (krevní skupinu v podpaždí) a měl dosud svůj francouzský novinářský průkaz. Podařilo se mu tedy vyhnout jisté popravě a Sověti jej posléze vydali do Francie. Ve vlasti se pokoušel vydávat za nuceně nasazeného, aby nebyl souzen jako příslušník Waffen SS. Jeho bojové zařazení však bylo odhaleno a v roce 1946 byl odsouzen k 5 letům vězení a 10 letům ztráty občanských práv. V roce 1948 jej francouzský prezident V. Auriol omilostnil. Po návratu z vězení vystřídal několik zaměstnání, založil tiskovou agenturu, pracoval jako novinář na volné noze a posléze jako poradce prezidenta republiky Togo E. G. Eyademy. Po jistou dobu byl partnerem šansoniérek Juliette Gréco a Yolandy Gigliotti, známé jako Dalida.

Christian de La Mazière se podílel svými zážitky na celovečerním dokumentárním filmu Le Chagrin et la pitié (Žal a soucit) o životě Francouzů za německé okupace. Jeho kniha válečných vzpomínek Le Rêveur casqué  (Snílek v přilbě) se dočkala několika vydání a byla přeložena do několika jazyků, způsobila však mimo jiné zánik jeho agentury.

O 30 let později vydal další knihu, v níž vylíčil dopad svého životního rozhodnutí na své poválečné osudy.

Vydalo nakladatelství Elka Press v březnu 2009

Formát A5, 304 stran, ilustrována černobílými dobovými fotografiemi

Z francocuzštiny přeložil Michal Šťovíček

Doporučená cena (vč. 9 % DPH) 279 Kč

K dostání u všech dobrých knihkupců.

Výhradní distribuce Krameriova KD, Vosmíkova 538, 396 01 Humpolec, tel. 565-532-837, e-mail krameriova@krameriova.cz

 


Autor recenze: -lk-SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí