Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
RECENZE
Encyklopedie branné moci Republiky československé
Zahrnuje období let 1920--1938
Dvojice autorů, vojenských historiků, přináší na základě dlouhodobé archivní práce podrobné zmapování prvorepublikové armády od jednotlivých posádek, přes pevnosti, významné osobnosti, jednotlivé druhy zbraní, organizaci armády v historickém vývoji až po celkové zázemí včetně zbrojovek, administrativy a dalších náležitostí. Přehledně psaný a proodkazovaný text je doprovázen bohatým ilustračním doprovodem (fota, nákresy, plány, distinkce, prapory...).
Československá branná moc, oficiální označení ozbrojených sil meziválečné Republiky československé, vznikla v průběhu roku 1920 v rámci unifikace ze dvou složek, domácí a zahraniční. Domácí složka, tzv. domácí vojsko, se konstituovala po vyhlášení samostatnosti československého státu z jednotek bývalé rakousko-uherské armády, původně umístěné na území nového státu, z jednotek dobrovolníků a jednotek paramilitárních organizací, přičemž svým bojovým křtem prošla při obsazování pohraničí, během vojenského konfliktu s Polskem o Těšínsko a za války proti maďarským bolševikům na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Zahraniční složka, tzv. československé legie, se konstituovala z řad dobrovolníků (krajanů a zajatců) v rámci vojenských sil dohodových států, v Rusku, Francii a Itálii, přičemž se zapojila do bojových akcí první světové války na ruské, francouzské, srbské, dobrudžské, soluňské a italské frontě. Ruská část zahraniční složky byla navíc zatažena do bojových akcí občanské války v Rusku na rozlehlých prostorách Povolží, Uralu, Sibiře a Dálného východu, francouzská a italská část zahraniční složky se podílela na bojových akcích ve vlasti spolu s jednotkami složky domácí.
První a fakticky jedinou zkouškou organizovanosti a bojeschopnosti nově unifikované branné moci se stala její mobilizace v říjnu a listopadu 1921, která více než zdvojnásobila její mírový stav a prověřila jak všechny velitelské stupně, tak schopnost logistického zabezpečení. Následovalo více než 10 let mírové existence, věnované zdokonalení organizační struktury, převzetí všech velitelských stupňů, výchově a zdokonalování velitelského sboru, cvičení a docvičování záloh, standardizaci a modernizaci výzbroje. Teprve první polovina třicátých let přinesla v důsledku vývoje mezinárodních vztahů horečné tempo modernizace organizační struktury, výzbroje a výstroje, přičemž zásadní pozornost byla věnována novým vyzbro-jovacím trendům (letectvo, tankové vojsko, způsob komunikace) a fortifikačnímu zabezpečení hranic. Vyvrcholení vývoje armádního organismu lze pak spatřovat v opatřeních branné pohotovosti státu na podzim 1938, která však politickým rozhodnutím nepřešla v obranu vlasti proti nepříteli. Přesto necelé dvacetiletí, jež bylo československé branné moci dějinami vyměřeno, ukázalo schopnost československého vojenského vedení vybudovat, za podpory státní moci a rozsáhlého ekonomického potenciálu, moderní a bojeschopnou armádu, která ve většině ukazatelů převyšovala evropský průměr a v některých patřila k evropské špičce.
Předkládaná práce je časově omezena na období let 1920 až 1938, tedy na období mezi unifikací branné moci v roce 1920 (s vyloučením mobilizace na podzim 1921) a brannou pohotovostí státu na podzim 1938. Zaměřuje se na zpracování organizačního vývoje, dislokace, velitelského sboru, výzbroje a výstroje mírové branné moci Republiky československé. K tomuto omezení a vyhnutí se období let 1918 (respektive 1914) až 1920, mobilizační proměně na podzim 1921 a období od září 1938 do března 1939 vedla autory v prvé řadě snaha o přehlednost a uzavřenost zpracovávaného tématu. Vytčená období jsou i pro encyklopedické zpracování natolik specifická, že by vyžadovala nejen téměř stoprocentní nárůst rozsahu publikace, ale také její vnitřní chronologické členění, čímž by fakticky vzniklo encyklopedií několik. Aniž by autoři i nakladatelství chtěli dopředu přijímat závazky, jsou schopni v případě čtenářského úspěchu této práce nad perspektivami jejího doplnění o některé z oněch vytčených časových úseků uvažovat.
Zpracování problematiky československé branné moci v meziválečném období je v současné době velmi nerovnoměrné a česká i slovenská vojenská historiografie zde má mnoho dluhů. Vzhledem ke zničujícímu oslabení oficiální vojenské historické služby v rámci Armády České republiky přešla snaha o moderní zpracování československých vojenských dějin meziválečného období, a to jak formou syntetické práce, tak formou analytických studií k jednotlivým tématům, téměř bez výjimky do soukromé sféry. Profesní historici i zájemci z řad široké veřejnosti zde mají k dispozici rozsáhlý informační zdroj, spravovaný Vojenským ústředním archivem v Praze, jenž přes problémy nedostatku finančních zdrojů i prostor neustále rozšiřuje možnosti odborného bádání.
Předkládaná encyklopedie, svým rozsahem i strukturou ojedinělá i v evropském měřítku, je autory i nakladatelstvím chápána v prvé řadě jako výzva profesním historikům i zájemcům z laické veřejnosti ohledně dalšího a podrobnějšího studia dané problematiky.
Publikace, kterou má čtenář před sebou, si neklade za cíl podat komplexní zpracování tématu, autoři ji chápou spíše jako pomůcku, jež zohledňuje stav poznání problematiky jak jimi samými, tak stav poznání problematiky odbornou i laickou veřejností. Z tohoto důvodu je ke značné části hesel této encyklopedie přičleněn odkaz na pramenné zdroje i nejdůležitější literaturu, což umožňuje čtenářům pokračovat ve studiu a prohlubovat současný a v mnoha oblastech ne příliš pozitivní stav bádání. Autoři se navíc snažili potřebná hesla doplnit ilustracemi, a to jak dislokačními mapami a mapovými náčrty, tak fotografiemi osobností, zbraňových systémů a vojenských staveb. Ani tento ilustrační doprovod není rozhodně optimální a lze jej dále rozšiřovat. Autoři uvítají jakoukoli možnost doplnění informací či obrazového materiálu, jež je možno zasílat na adresu nakladatelství.
Kniha vyšla 29. března 2006 v Základní řadě, je vázaná, velký formát, 768 stran, na 1 000 obr., kartonové pouzdro, výhradní distribuce Kosmas, EAN 978-80-7277-256-8, rozměr: výška/šířka 295 x 210 mm, ISBN 80?7277?256?2. Cena: 1290 Kč.
Autor recenze: Autoři
SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU
Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.