logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Japonský šerm Japonský šerm

Technika a cvičení

Tato kniha vznikla díky důsledné a dlouholeté snaze o studium tradice japonského šermu. Pro čtenáře srozumitelným způsobem přibližuje určující dějinné události japonské kultury, důležitá období, která formovala systém používání a náhled na předávání tradice jednoho z nejznámějších symbolů japonských bojových umění ? samurajského meče.

Rozdělení jednotlivých kapitol knihy odpovídá vývojovým změnám, kterými samurajský meč v průběhu historie prošel. Od doby prvotního používání, po epochy neustávajících bojů, výborných šermířů a dokonalých kovářů, kteří tomuto nástroji vtiskli prostou krásu ušlechtilého zpracování. Následná doba míru, nuceného úpadku šermířského umění a vytrácení se tradičních umění se odrazila i na kvalitě meče samotného. Kniha popisuje základní rysy všech těchto období a neopomíjí ani základní filosofické myšlenky, které se s určitou epochou k umění používání meče pojí. Výsledným obrazem je jasný přehled základních faktorů, které do dnešní doby formovaly principy tradičních škol japonského šermu a daly tak vzniknout školám moderním. Z historických pramenů postupně přejdeme k moderní historii a současnosti.

Druhá polovina knihy je věnována moderní škole Seitei Iaidó (přesněji Zen Nihon Kendó Renmei Iai). Tato moderní a dnes nejrozšířenější škola vznikla na základě potřeby přiblížit práci se skutečným mečem široké veřejnosti, původně především studentům bojového umění kendó. V druhé polovině 20.století byla proto ustanovena komise, složená z nejvýznamnějších představitelů tradičních škol, aby zformovali obecné základy a principy japonského šermu. Od doby svého vzniku se každý rok pravidelně schází komise nejvyšších představitelů škol iaidó a dotvářejí a mění obraz seitei iaidó do podoby živoucího organismu. Stav v této knize popisovaný není tedy dnešním reálným obrazem toho, jak se dnes seitei iai cvičí, a nemůže být brán jako podklad pro dnešní studium. Je však jedinečným materiálem zachycujícím jednu z epoch vývoje této školy a dává výborný přehled o změnách, kterými škola prošla. Uvědomíme-li si, že každá tradice bojového umění se dá předávat pouze formou přímé výuky z učitele na žáka, není možné očekávat od žádné literatury či jiné dokumentace, že tento princip dokáže nahradit.

 

Gordon Warner

(15. dubna 1922, Wiskonsin, 20. října 1982) ? byl expertem na asijská bojová umění a autorem řady knih pojících se k této oblasti. Sám byl průkopníkem v poznávání a studiu japonských budó, dlouhé roky žil a aktivně cvičil přímo v Japonsku. Stal se uznávaným učitelem a jedním z mála nejaponských instruktorů. Koncem padesátých let 20. století inicioval oživení akademických studií bojových umění a válečnictví obecně, když založil Mizinárodní hoplologickou společnost. Byl jedním z nejuznávanějších průkopníků, přibližování Japonska Západu na poli bojových umění.

 

Donn F. Draeger

Narodil se v roce 1913 v Long Beach v Kalifornii. V Japonsku studoval kendó v dódžó strýce Džunzóa. Kolem roku 1959 získal zaměstnání na americké ambasádě v Tokiu a v Japonsku žije dodnes (na Okinawě).

 

Počet stran: 292

Rozměr: 175x240 mm

Doplněno černobílými fotografiemi

ISBN: 978-80-86977-14-0

Vydalo nakladatelství Miroslav Sobotka, Fighters Publications

www.fpknihy.cz

 


Autor recenze: Nakladatel



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).

Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).


Recenze týdne

Co jsem prožil

Nejnovější vydání oblíbených pamětí.