logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Létali na královéhradeckém nebi Létali na královéhradeckém nebi

Piloti s Davidovou hvězdou -- zvukový dokument Lenky Jaklové, Český rozhlas Hradec Králové 1994

V neděli 4. září 2011 byla na královéhradeckém letišti před budovou Technologického centra slavnostně odhalena Pamětní deska izraelským letcům. Stalo se tak u příležitosti konání letecké přehlídky CIAF 2011. Izraelští letci v roce 1948 v rámci československé pomoci Izraeli absolvovali na zdejším letišti utajený pilotní výcvik. Při této příležitosti byla připomenuta i skupina jejich učitelů - československých instruktorů.

"Kdo ví, jaký osud by po druhé světové válce potkal nový stát Izrael, kdyby se nepodařilo uskutečnit výcvik izraelských vojenských letců v Hradci Králové " – i těmito slovy vzpomínají váleční veteráni na svůj pobyt v Čechách. Dočtete se o tom v nové knize Zdeňka Klímy "Létali na královéhradeckém nebi". Izraelské letectvo se rodilo na letištích v Hradci Králové, Olomouci, Českých Budějovicích a jinde v Československu. V době, kdy se čerstvě narozený Stát Izrael teprve učil prvním krůčkům, byl napaden pěti arabskými státy. Nedostávalo se mu zbraní, munice, ani zkušených pilotů, což bylo výsledkem několika desetiletí trvající britské nadvlády. Izrael se v té době obrátil na své přátele a Československo odpovědělo nejen zajištěním výcviku izraelských letců, ale i dodávkami zbraní a střeliva tolik potřebných k odražení útočících vojsk. Izraelci na tuto československou pomoc nikdy nezapomněli.

Ne tak v pozdější ČSSR – zvláště po Šestidenní válce byly vztahy s Izraelem přetrhány a nebylo žádoucí vojenskou pomoc Státu Izrael připomínat.

Nyní vychází publikace, která tuto kapitolu izraelsko-československých dějin připomíná, popisuje okolnosti výcviku a osudy třinácti izraelských pilotů, kteří absolvovali letecký výcvik na letišti v Hradci Králové.

Kniha je kromě snímků z čs. archivů doplněna také snímky z rodinného archivu izraelských pilotů. Součástí útlé brožurky je také CD s nahranými svědectvími účastníků leteckého kurzu, tak jak je nasbírala pro Český rozhlas Hradec Králové Lenka Jaklová.

Pro Svaz letců ČR a s finančním přispěním královéhradeckého kraje vydalo knihu v roce 2011 nakladatelství Pavel Hrach ¬_hra, Batelovská 1207, 140 00 Praha 4

Formát 21 x 21 cm

Počet stran 32

Dokumentární černobílé fotografie Archiv bezpečnostních složek, Praha a archivu Leteckých služeb Hradec Králové, a. s.

 


Autor recenze: -lk-SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí