logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Luftwaffe vítězí Luftwaffe vítězí

Odborně historická fikce

V Nakladatelství JOTA právě vychází kniha z edice Military:

 

Luftwaffe vítězí

Odborně historická fikce

 

Mike Spick

 

 

Na počátku 2. světové války považovali mnozí německou Luftwaffe za nejsilnější vojenské letectvo na světě. V rámci nové strategie bleskové války ovládla velmi rychle nebe téměř celé Evropy. Letectva protivníků byla rychle decimována, jak letouny Luftwaffe razily cestu útočícím tankovým kolonám a kryly je přitom před protiútoky z boků. Ověnčeny vydobytou slávou rychlého vítězství se síly Luftwaffe přeskupily v západní Evropě k závěrečnému utkání se zbývajícím protivníkem — Velkou Británií. Vysoká sebedůvěra letců se tehdy zdála být oprávněná — veškeré výhody měli na své straně. Ovšem v průběhu Bitvy o Británii utrpěla Luftwaffe v létě 1940 dramatickou porážku a v květnu 1945 muselo Německo kapitulovat před Spojenci. Třetí říše se definitivně zhroutila.

Jak se to mohlo stát? Jak se mohl průběh bojů tak zásadně změnit? Co by se bývalo stalo, kdyby v roce 1940 předčasně zemřel Hermann Göring, vynikající a současně zatracovaný nejvyšší velitel Luftwaffe? K jakým změnám ve velení tehdy mohlo dojít? Co kdyby se stalo strategické bombardovací letectvo Luftwaffe realitou?

V této poutavě napsané a provokující práci klade letecký historik Mike Spick takové otázky a pokouší se je i zodpovědět fundovanými představami o dalším možném vývoji, který mohl vyústit ve zcela odlišný konec války.

 

Vyšlo 29. 7. 2009

 

 

Formát

145 x 210 mm

Vazba

pevná vazba s přebalem

Počet stran

320

Rok vydání

2009

Doporučená cena

298 Kč

 


Mike Spick

-       je historik vojenského letectví, který se zaměřuje na analytiku vzdušného boje obecně a taktické bojové využití vrtulníků. Napsal už více než třicet knih, z nichž snad nejznámější jsou tituly Luftwaffe Bomber Aces, Luftwaffe Fighter Aces  nebo Spojenecká stíhací esa, kterou vydalo nakladatelství Jota v roce 2002. Jeho knihy byly přeloženy do více než deseti jazyků, včetně čínštiny, češtiny,  maďarštiny, španělštiny a dalších.

 

Stanislav Dudek

-       překladatel. Píše o letectví a vojenské historii už od první poloviny 80. let minulého století, převážně publicisticky pro odborné časopisy. Během let se také stal členem celé řady zájmových odborných organizací u nás i v zahraničí, včetně námořní ligy USA (Navy League of the U.S.A.). Po roce 1989 se mj. věnoval vydávání vlastního časopisu Letecké listy a překladům různé letecko-historické a historické odborné literatury faktu pro různá česká nakladatelství. V současnosti je redaktorem vědeckého časopisu Czech Aerospace Proceedings vycházejícího v anglickém jazyce. Toto je už jeho dvacáté překladové dílo většího rozsahu.

 

 

 

Ukázka z knihy:

Ve skutečnosti byl útok stíhačů účinnější, než si uvědomovali. Vedoucí roje po celé délce pokropil trup palbou, která zranila oba zbývající palubní střelce. Největší poškození však způsobil jeho partner. Dlouhá dávka kulometné palby vystřelená z bezprostřední blízkosti zasáhla pilotní kabinu a pravý vnitřní motor. Plameny z poškozeného palivového potrubí okamžitě pronikly do pilotní kabiny. Stíhačky Hurricane prolétly v těsné blízkosti tří metrů nad bombardérem, aby nedošlo ke kolizi. To už ale byl Karvola mrtev a Göring těžce zraněný.

Se třemi kulkami v levém stehně a dvěma v hrudníku sváděl Reichsmarschall svou poslední životní bitvu. Bojoval však marně. Když jeho tělo zcela zahalily plameny, ztratil vědomí a uvolnil sevření rukou na volantu řízení. Zasažený bombardér přešel do strmého letu střemhlav a neovládaný se zřítil do moře asi deset kilometrů od pobřeží hrabství Sussex a místa, které se jakousi ironií osudu jmenovalo Goring-on-Sea. Nikdo to nepřežil a nebyli ani žádní svědci této události.

 

 

 

Mgr. Alžběta Nagyová

manažerka propagace

Nakladatelství JOTA, s.r.o.

Škárova 16, 612 00 Brno

Tel.: +420 539 086 594

Mob.: +420 733 534 143

nagyova@jota.cz

www.jota.cz


Autor recenze: Red. JotaSEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Audience u císaře, Brandýs n. Labem v sobotu 18. 5.

Audience u císaře, Brandýs n. Labem v sobotu 18. 5.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí