logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Nástup Nástup

Panu profesorovi ke 100. narozeninám

Budovatelský film natočený v roce 1952

Jazyk: Čeština

Nosič: DVD

Kategorie: DVD Levné knihy, České filmy, Drama a romantické

Rozměry: 135 x 190 x 14 mm

Hmotnost: 0,09 kg

Vydavatel: Levné knihy

Rok vydání: 2011

EAN: 8594046757056

Cena: 70,- Kč

Je květen 1945, krátce po skončení 2. světové války. Do krušnohorského pohraničního města Grünbachu přijíždějí tři mladí muži; všichni chtějí pomoci s budováním nového českého pohraničí. Antoš (Jaroslav Mařeš) a Bagár (Ladislav Chudík) se věnují práci pro obec a potýkají se s mnohými problémy. Trnec (Karel Höger) je jmenován národním správcem textilní továrny, avšak počíná si nepoctivě a myslí pouze na sebe a jak využít každé příležitosti k osobnímu obohacení... Přikladně angažovaný patos filmu důsledně násobí nemalou angažovanost předlohy (román Václava Řezáče). 118 minut. ČSFD.

Hlas Jana Šinágla: Prostitut stoletý. S náležitou pompou oslavil včera stovku filmový režisér Otakar Vávra, patrně nejznámější prostitut české kinematografie. Gratulovat přišel i Václav Klaus, který Vávru již dříve ocenil státním vyznamenáním; což nepřekvapí, uvědomíme-li si, že Klause a Vávru spojuje vypjatý chauvinismus.

Dílo Otakara Vávry je čirou ukázkou umělecké prostituce, je uměním služebným, neupřímným a neuthentickým – a tedy ani vlastně ne uměním v pravém slova smyslu. Přesto však Vávra vytvořil tři filmy, které uměním jsou a které prokázaly, že jejich tvůrce byl, pokud právě nesloužil mocným tohoto světa, skutečným umělcem. Psychologická a z dnešního pohledu už poněkud nudná a příliš do sebe zahleděná Zlatá reneta (1965), lyrická, citlivá a herecky i režijně brilantní Romance pro křídlovku (1966) a Kladivo na čarodějnice(1969), film, ze kterého i po 42 letech mrazí a který je právem považován za jeden z vrcholů tzv. nové vlny české kinematografie, to jsou tři důvody, proč jméno režiséra Vávry nebude zcela zapomenuto tak, jak budou zapomenuti jeho netalentovaní souputníci a režimní spoluslouhové, jakými byli třeba Zbyněk Brynych nebo Karel Steklý.

Křesťan by řekl, Spiritus ubi vult spirat

Hlas lidu:

* V roce 1942 Vávru dekoroval Emanuel Moravec, v roce 1968 Ludvík Svoboda, po revoluci Václav Klaus. Skutečně vybraná společnost. Pokud by se ale dnes měl dělat film o roce 1989, dokázal by ho přesvědčivě natočit pouze Vávra.

 * Pravda je ve filmu znásilněna tím nejhnusnějším způsobem.

* Komunistická sračka


Autor recenze: Jan Šinágl, -lk-SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí