logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Odhodláni bojovat Odhodláni bojovat

Vlastenectví československých letců v průběhu druhé světové války

Kniha pojednává o doposud neznámých či opomíjených událostech našich novodobých dějin. Dnes, s odstupem 70 let od vypuknutí druhé světové války, již skutečně není možné vystupovat s tezí, že českoslovenští letci stáli od počátku až do konce věrně a neochvějně za vedením zahraničního odboje. Vlastenectví letců se v průběhu války (ale i před ní) ocitlo pod drtivým náporem válečných a politických událostí. Události jakými byl Mnichov, 15. březen 1939, nucená služba v cizinecké legii, živoření a katastrofální porážka Francie, nacionální vypětí češství, a mnoho jiných faktorů, se zcela pochopitelně odrazily na vlastenectví každého jednotlivce. Ten si potom osoboval právo nejen vyjádřit svůj názor na exilové vedení odboje, hodnotit politiku zahraniční vlády, ale i hlasitě projevit své představy na poválečné uspořádání osvobozeného Československa. Čtenáři tak vyvstane před očima zcela nový pohled na činnost našich letců po březnové okupaci českých zemí, který bude pokračovat přes Polsko, Francii až na půdu Velké Británie. Autor knihy přitom nezastírá, že se jedná o takový pohled, se kterým se jistě ne každý dokáže vnitřně ztotožnit. Tato práce odhalila řadu nových skutečností a faktů, které byly založeny na vyčerpávajícím výzkumu českých a britských archivů. Autor v ní shrnul svůj téměř desetiletý archivní výzkum. Čtenář si tak bude moci konečně přečíst, jak to opravdu bylo se vstupem českých letců do služeb německého letectva po 15. březnu 1939, s jakými obtížemi se potýkal odboj v Polsku a Francii a co to konkrétně znamenalo pro letce; nechybí ani zhodnocení průběhu těžké krize, která vypukla v řadách našeho letectva po vylodění ve Velké Británii, a jež narozdíl od krize u pozemních jednotek v Cholmondeley, nebyla doposud zpracována. Není vynechán pohled letců na palčivou německou otázku, stranou nezůstaly projevy rusofilství či obavy letců z návratu domů, a řada dalších doposud neprobádaných skutečností pojících se k činnosti československých letců v průběhu druhé světové války. Součástí knihy je rovněž bohatá unikátní fotografická a archivní příloha.
PhDr. Ladislav Kudrna, PhD. 1975, absolvoval FF UK v Praze. Obor historie. Autor knih: Když nelétali. Život našich letců v Polsku, Francii a Británii za 2. Světové války. Libri, Praha 2003; Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945. Naše vojsko, Praha 2005; Českoslovenští letci ve Velké Británii a válečné fenomény. Naše vojsko, Praha 2006; Na zemi a obloze západní Evropy. Příběh českého letce Stanislava Fejfara. Naše vojsko, Praha 2007. „Útěkář“ Otakar Černý, plukovník letectva v záloze. Jeden český osud na pozadí dvou totalitních režimů. Naše vojsko, Praha 2008. Jeden ze zapomenutých mužů. Plukovník letectva Petr Uruba, pilot 311. Českosloveské bombardovací perutě, jako průvodce „krátkým“ 20. stoletím. ÚSTR, Praha 2008. Bojovali a umírali v indočíně. První vietnamská válka a Čechoslováci v cizinecké legii. ÚSTR a Naše vojsko, Praha 2009. Pro Naše vojsko dále připravuje: Českoslovenští letci v komunistických lágrech. Českoslovenští letci, bývalí příslušníci RAF VR, a komunistická perzekuce. Českoslovenští letci na východní frontě 1944-1945. „Lacking Moral Fibre“ u Bomber Command. Problémy s bojovou morálkou prvních operačně nasazených letců 311. Československé bombardovací perutě.
Vydalo nakladatelství Naše vojsko v roce 2010
ISBN 978-80-206-1079-9
Pevná vazba
348 stran textu
MOC 399 Kč

Autor recenze: -lk-



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 10. 10. 1780  Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.

Výročí: 10. 10. 1780 Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.


Recenze týdne

Tváře války

Katalog ke stejnojmenné výstavě v Náprstkově muzeu