logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

ODKRYTÁ TAJEMSTVÍ PODZEMNÍCH CHODEB ODKRYTÁ TAJEMSTVÍ PODZEMNÍCH CHODEB

Tajné chodby, kterými se dalo uniknout z ohroženého místa, či celá jejich bludiště skrytá v podzemí jitří lidskou fantazii odedávna. Tato kniha se pokouší vnést trochu světla do tematiky.

ODKRYTÁ TAJEMSTVÍ PODZEMNÍCH CHODEB

Karel Pokorný

(*1938) se vyučil exkluzivnímu a dnes již zaniklému řemeslu rytectví not a součástí této výuky bylo studium na výtvarné škole. Po několika letech práce v ateliéru Ústředí uměleckých řemesel odešel do tiskárny Polygrafia, kde prošel pěti obory.

Je zakládajícím členem Klubu vojenské historie Praha, členem kastelologické společnosti a speleologického sdružení zaměřeného na historické podzemí.

Téměř padesát let se věnuje vojenské historii, historickým zbraním a pevnostní architektuře. Navštívil na 40 zemí, v nichž svůj zájem zaměřil na hrady a sbírky militarií. Historické podzemí je jeho ústředním a trvalým zájmem.

Tajné chodby, kterými se dalo uniknout z ohroženého místa, či celá jejich bludiště skrytá v podzemí jitří lidskou fantazii odedávna. Tato kniha se pokouší vnést trochu světla do tematiky, kterou pragmatici zařazují do říše bájí nebo ji dokonce považují za pokleslé téma. Naopak psychotronici vyzbrojeni virgulí zase nalézají chodby téměř všude, kde se vyskytují starobylé objekty světského i církevního charakteru.

S podzemními chodbami je neodmyslitelně spojováno ukryté bohatství. Proto se text věnuje také nalezeným i dosud skrytým pokladům. Čtenář se v knize dozví o místech v podzemí, která nepopisují ani odborné publikace, a bude překvapen, okolo jakých úžasných památek chodí a že o nich vůbec netušil.

Autor mnoho let své poznatky nejen shromažďuje, ale sám se akcí speleologů zúčastňuje. Mnohé fotografie a plánky nebyly ještě publikovány. Je zde uveden i poslední objev tajné chodby, kterou dosud nespatřili archeologové ani památkáři.

Kniha, která mapuje historická podzemí klášterů, hradů, kostelů a tvrzí v České republice a v části Evropy. Kromě textů, které vypráví o nejnovějších poznatcích z této oblasti, obsahuje kniha desítky fotografií a plánků podzemí, kam se obyčejný člověk tak snadno nedostane. Namátkou zmiňme např. kapitoly Vodní štoly a šacht; Královské stavby; Tajemství hradu Houska; Tajnosti hradu Sovince; Záhadné podzemí chvalské; Co byla kancléřská štola?; A konečně poklady.

ISBN 978-80-86078-77-9

Vázaná, 126x206 mm, 278 stran

Cena: 315 Kč

Vydalo nakladatelství ARSCI

Autor podepisuje fanynkám svou knihu v penzionu v obci Hovězí


Autor recenze: RedakceSEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí