logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Ofenziva maršála Šapošnikova Ofenziva maršála Šapošnikova

Pravdivý pohled na sovětsko-německé boje v zimní kampani 1941-42.

 

V Nakladatelství JOTA právě vychází kniha z edice Military:

 

 

Ofenziva maršála Šapošnikova

 

Pravdivý pohled na sovětsko-německé boje v zimní kampani 1941-42

 

 

Alexej Isajev

 

 

Podrobný pohled na operace Rudé armády na přelomu let 1941/42 na sovětsko- německé frontě a odvetné tahy německého velení, zaměřené na likvidaci průlomu tří skupin armád do obrany. Řetěz odvážných operací s rozhodujícími cíli na celé frontě od Ladožského jezera po Černé moře připravil, naplánoval a koordinoval absolvent ještě carské Akademie Generálního štábu maršál Boris Michajlovič Šapošnikov. Isajev podává analýzu celkového záměru zimní ofenzivy sovětských vojsk a objektivních výsledků vzájemných úderů na celé frontě.

Ofenziva Rudé armády a protiúdery wehrmachtu u Moskvy, Charkova, Děmjanska, pokus o uvolnění Leningradu od blokády a boje o Krym — všechny tyto události jsou popsány na současné úrovni, opírají se o odtajněné dokumenty a široké spektrum zahraničních pramenů. Objevuje se před námi historie operací, úloha lidí a techniky v nich, maximálně očištěná od politické propagandy všech směrů.

 

Vyšlo 8. 7. 2009

 

 

 

Formát

145 x 210 mm

Vazba

pevná vazba s přebalem

Počet stran

280

Rok vydání

2009

Doporučená cena

298 Kč

 

 

 

 

 

Boris Michajlovič Šapošnikov

 

řídil Generální štáb Rudé armády v nejtěžší, přelomové etapě války od 20. června 1941 do 11. května 1942. Maršál Šapošnikov byl „střípkem“ Ruské říše, který vystoupil na vrcholek vojenské armádní hierarchie státu, vzniklého v důsledku událostí roku 1917. Plukovník Generálního štábu se setkal s revolucí jako velitel 16. granátnického Mingrelského pluku. V té době měl za sebou 16 let vojenské služby. Volbu, nesnadnou pro každého důstojníka staré armády, učinil ve prospěch nové moci. Když se v chaosu prosince 1917 stal voleným velitelem Kavkazské granátnické divize, B. M. Šapošnikov stěží předpokládal, že je mu souzeno sloužit své zemi v úloze náčelníka Generálního štábu a přijímat nejdůležitější strategická rozhodnutí v nejstrašlivější válce v lidských dějinách.

 

 

Ukázka z knihy:

 

Představitel Hlavního stanu vrchního velení L. Z. Mechlis nebyl spokojen s velitelem frontu a doslova den před začátkem německého útoku požadoval nahradit D. T. Kozlova někým jiným. Následovala Stalinova ostrá odpověď: „Vaše stanovisko je velice pohodlné, ale naskrz prohnilé. V Krymském frontu nepůsobíte jako nezaujatý pozorovatel, nýbrž jako odpovědný představitel Hlavního stanu, který ručí za všechny úspěchy i neúspěchy frontu a je povinen přímo na místě napravovat chyby velení. Požadujete, abychom vyměnili Kozlova za někoho, jako byl Hindenburg. Nemůžete však nevědět, že nemáme v záloze Hindenburgy. U vás na Krymu to není složité a můžete to zvládnout sám. Kdybyste nepoužíval útočné letectvo na vedlejší věci, ale proti tankům a živé síle nepřítele, neprorazily by frontu a tanky by neprošly. Není třeba být Hindenburgem, abyste pochopil tuto jednoduchou věc po dvou měsících pobytu u Krymského frontu.“

 

 

Mgr. Alžběta Nagyová

manažerka propagace

Nakladatelství JOTA, s.r.o.

Škárova 16, 612 00 Brno

Tel.: +420 539 086 594

Mob.: +420 733 534 143

nagyova@jota.cz

www.jota.cz


Autor recenze: Red. Jota



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 10. 10. 1780  Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.

Výročí: 10. 10. 1780 Císař Josef II. položil základní kámen pevnosti a města Terezín. Foto je z ukázky bitvy z e soboty 5. 10. 2024.


Recenze týdne

Tváře války

Katalog ke stejnojmenné výstavě v Náprstkově muzeu