logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Tušení podrazu Tušení podrazu

Knihu vydalo nakladatelství Albatros
Prave se mi dostala do rukou kniha Ondreje Neffa Tuseni podrazu (ISBN 978-80-00-01942-0). Po me posledni recenzi, filmu Vratne lahve, mi ctenari z Ceska (a pouze z Ceska) sdelovali, ze uz po precteni par uvodnich radku byli trapeni prudkou anti-peristaltikou. Volim tedy poucenou taktiku a zacnu pochvalami: Neffova knizka je ctiva a celkem doporucuji si ji precist i tem, co obvykle nectou "fikci", natoz sci-fi. Ono toho sci-fi v tom moc neni - je to spis takovy propagandisticky kousek, maskovany jako sci-fi detektivka, psana prekvapive dobrou cestinou. Neff umi dobre cesky, coz se neda rict o te nove dnesni rusifikovane generaci ceskych psavcu.

Nasleduje kratka odbocka s "background verifications": Ondreje Neffa osobne neznam a pres internet jsme si vymenili jen par zdvorilych emailu. V drivejsich letech, kdy jeste Neff redigoval Neviditelneho psa sam mi v jeho magazinu uverejnil desitky mych clanku k oboustranne spokojenosti. Pak zacala Psu vladnout podesena Splitkova a jeste podivnejsi Wagner a ja jsem se najednou pres noc stal na Psu zakazanym autorem. Horce jsem zaplakal (ale jen kratce) a nasel si jine, zelenejsi pastviny, ktere prokazaly, ze na tom prodelal vic Neviditelny pes nez ja. Neffovi jsem nic nevycital. V breznu 2002 jsem publikoval svuj clanek o vrazde Ludvika Soucka pod nazvem Tuseni doktora Soucka a clanek se stal velkym hitem a dockal se pozornosti nejen sci-fi publika. Ondrej Neff na Psu uverejnil svuj komentar k clanku, kde mne kupodivu ani moc nekritizoval z faktualniho hlediska, ale spise jen krotce frflal a bublal, co jsem si to zase dovolil. Ano, dovolil jsem si na ceske pomery moc. Ja sam jsem Soucka osobne znal z doby sve zakladni vojenske sluzby, Neff ho zase znal coby zamestnanec tehdejsich komunistickych novin. A pak pet let nic. Asi pred rokem se Ondrej Neff ozval emailem, zda svolim k pouziti meho clanku v jeho pripravovane knize Tuseni podrazu. Jiste, ze jsem svolil s tajnou nadeji, ze mi pak posle podepsany vytisk (jak se tady u nas bezne dela) - zmylil jsem se, v Cesku se to nedela, vytisk nikdy neprisel, musel jsem si ho nechat prateli koupit.

V knize Tuseni podrazu je cast meho clanku doslovne citovana na stranach 60 a 61a stava se puvodni premisou zapletky celeho pribehu. Problemu se tam vynoruje hned nekolik - to, co jsem napsal ja, byla obycejna literatura faktu, kdezto Neff se to snazi cele znevazit posunutim do roviny fikce nebo az sci-fi. Uz tady zacina prvni z cele rady podrazu - snaha ovlivnit a posunout zpitomeleho ceskeho ctenare do dojmu, ze vsechno co pise Hedvicek, je stejna fantasmagoricka sci-fi jako pise Neff. Ano, chapu, ze principem sci-fi je pomichat pravdiva fakta s fantazii s cilem privest ctenare do "Pomykova", akorat kdyz se to ted zacalo tykat i mne, tak uz nejsem tim sci-fi tak nadseny jako driv...

Rovnez se stupnuje me vlastni - temer subliminalni - hodnoceni. Na strane 60-61 jsem jen chladne citovan, na strane 76 uz je to vsechno "Hedvickova kravina", o par stran dal jsou to uz uplne "Hedvickovy blaboly". Zajimaveho hodnoceni se dostava i samotnemu Souckovi - na ruznych mistech knihy je Neffem (prostrednictvim ruznych literarnich postav) Soucek nazyvan plagiatorem, kompilatorem ukradenych materialu, opisovacem nesmyslu a jinymi veskrze malebnymi, vsak temer vzdy hanicimi prizvisky. Je licen coby alkoholik, travici kazde odpoledne ve vinarne misto v kancelari, zurivy komunista, estebak par excelence a vubec lidska svine, zaslouzici nebyvale literarni poplivani. Zalistujte si a posudte sami, co muze byt sci-fi a co je jen autorova pomsta.

Brano jen prisne historicky, Soucek byl nepochybne zlikvidovan sovetskou KGB, protoze vedel prilis mnoho o pokusech na americkych zajatcich v Praze v dobe korejske a vietnamske valky. To je tema, ktere soucasny cesky neo-komunisticky rezim privadi jeste k vetsi zurivosti nez treba bratri Masinove. Pri vysloveni slovniho spojeni "pokusy na zajatych Americanech v Praze v dobe korejske a vietnamske valky" dostavaji cesti mocnari epilepticke krece a maji u ust penu, jako by meli slintavku a kulhavku. Pokusy potvrdil i uprchly general Jan Sejna, coz je jednim z duvodu, proc je dnes Sejna tolik hanen, tupen, diskreditovan a znevazovan temi ruznymi UDV a Irenejema Kratochvilama.

Ondrej Neff nabizi ve sve knize nekolik jinych naprosto vedecko-fantastickych moznosti. Soucka mohli zavrazdit Cinani (smankote proc?), ale prednost se dava tomu, ze ho zavrazdili Americani. Jo, primo CYJA... mandelinka bramborova se tam nevyskytuje. Tady se Neffovo sci-fi meni v propagadistickou proti-americkou agitku. Americani jsou take hlavnimi zloduchy cele knihy, prostrednictvim ceske pobocky fiktivni americke firmy Mobilia, vlastnene americkou General Electric. Zlodusi take jezdi po Praze vozidly znacky Hummer a navstevujici americti kapitaliste jsou v posledni scene knihy po zasluze potupeni, poslapani, pobliti a pokaleni (uzasny naturalismus!). Uz jen kvuli tomu bude mit kniha u slaboducheho Ameriku-nenavidiciho ceskeho ctenare zaslouzeny uspech. Zakladni syzet kopiruje zapletky a situace z ruznych Souckovych romanu a povidek (to chvalim, je to sympaticke), vcetne klasickych "nacistickych spiknuti" a ruznych podzemnich bunkru a nacistickych tovaren po Praze.

Velice sci-fi byla i varianta, ze Soucek svou vlastni vrazdu jen fingoval a ve skutecnosti prezil a cele ty roky az dodnes zil ve svem bungalovu/dome v Klanovicich pod jmenem Martin Andel, pokud tedy zcela volne necestoval po svete coby "zahadologicky expert" na utraty StB a nenavstevoval mista jako Peru ci jina exotika. Tedy neco jako soucasny prezidentsky kandidat Dienstbier, ktery zase pro KGB pobyval v Indonesii a snazil se tam organizovat vojensky puc ve prospech pro-moskevskeho kandidata. Uplna sci-fi. Prece byste necemu takovemu neverili? Takovy sympatak se sedivym knirkem? Agent KGB v Indonesii v dobe, kdy slusni lide byli zavreni v uranovych dolech?

A jen pro poradek strucny nastin deje: Mladistvy (takze si komunismus nepamatuje), velmi inteligentni a mimoradne nadrzeny David Kacer (mne osobne neustale pripominajici Petra Nachtmanna) je fanouskem knih Ludvika Soucka a chce vypatrat tajemstvi Souckova posmrtne zmizeleho rukopisu Tuseni svetla. Neffovy fascinujici popisy prazske soucasnosti v roce 2007 osciluji mezi super-Prahou (ehm, ehm, dovolte abych si pochybovacne odkaslal) plnou aut Hummer, Lincoln Navigator a myslenky ctoucich mobilnich telefonu, ktere jsou rozdavany dabelsky-zlymi americkymi firmami, ktere chteji ziskat nadvladu nad svetem (co ma co delat Praha se svetem?), tim ze budou kontrolovat mysl ceskych vlastencu a Prahou opacneho konce spektra, se sado-masochistickymi bordely v holesovicke trznici, duchaplnymi dialogy o tom, jak je mozno si honit ptaka pod kabatem a rozpadajicimi se budovami byvalych tovaren. Nebudu vam kazit poteseni z knihy, je to lepsi nez Harry Potter a dobri cesti vlastenci nakonec slavne zvitezi, stale zivy doktor Soucek si uziva duchodu v Klanovicich (nebo ne?) a zli Americane jsou porazeni, potupeni a poslani zpatky za ocean, kam patri. Co si muze prumerny cesky ctenar prat vic?

A zaverecny dojem? Jen flashback do 5. rijna 1988, kdy Senator Lloyd Bentsen pravil Danu Quaylemu: "Senator, I knew Jack Kennedy. Senator, you're no Jack Kennedy." Mohu-li tedy parafrazovat: "Ondreji Neffe, ja jsem znal Ludvika Soucka. Ondreji Neffe, vy nejste zadny Ludvik Soucek."


Autor recenze: Ross Hedvíček



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.


Recenze týdne

Antikomunistické manifesty

Čtyři knihy, které formovaly studenou válku