logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Válka v nás, my ve válce ? Slaný a Slánsko ve XX. století Válka v nás, my ve válce ? Slaný a Slánsko ve XX. století

Historická konference ve Slaném

V sobotu 7. listopadu 2015 se v aule slánského gymnázia pod tímto názvem uskuteční  8. ročník historické konference. Organizuje ji spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Na význam konference, který dávno přesáhl hranice našeho města (a to nejen skutečností, že kromě Wotrubie jsou ostatní subjekty organizacemi, zřizovanými Středočeským krajem), v minulých letech upozorňoval již archeolog a znalec regionální historie PhDr. Václav Moucha, CSc., čestný občan královského města Slaný. Je potěšující, že ?po jeho bok? se v letošním roce symbolicky zařadil i hejtman Středočeského kraje ing. Miloš Petera, který konferenci poskytl svoji osobní záštitu. Mediálním partnerem konference je Kladenský deník.

Konference začíná tradičně v 9.00 hodin, ukončení je plánováno na 16.00 hodin. Program bude rozdělen do dvou bloků (9.00 ?12.00, přestávka na oběd, 13.00? 16.00), během kterých bude dostatek prostoru na dotazy a diskusi. Moderování celého dne se ujme opět   PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel kladenského Sládečkova vlastivědného muzea.

V předešlých letech se konference, úspěšně zaplňující pomyslná bílá místa naší historie, věnovala tématům: Slaný a Slánsko ve 20. století (2008), Armáda, Slaný a Slánsko ve 20. století (2009), Slaný a Slánsko v letech 1939 ? 1945 (2010), Formování občanské společnosti ve Slaném a na Slánsku na přelomu 19. a 20. století (2011), Zapomenuté osudy, zapomenuté události - Slaný a Slánsko ve XX. století (2012), Město a region v dramatickém století - Slaný a Slánsko ve XX. století (2013), Bílá místa historie - Slaný a Slánsko ve XX. století (2014). Během oněch uplynulých sedmi ročníků bylo představeno celkem 72 příspěvků, z naší regionální a národní historie. Letošní konference nabídne necelou desítku dalších, dosud nezpracovaných témat, přednesených osvědčenými autory:

Lubor Kunc:               Válka nadporučíka Eduarda Rádla

Vácslav Verner:          Před 100 lety v Albánii

Michal Plavec:            Slaňáci jako letci v československých legiích na Sibiři. Limity výzkumu

Ing. Bc. Pavel Bartoníček:     Padlí legionáři ze slánského hřbitova (1914?1919)

Luboš Marek:                         Jaromír Petelík, rodák z Kvíčku. Důstojník čs. armády?

PhDr. Pavel Dufek, Ph.D:     Proměny vlastnických poměrů velkostatků na Slánsku za druhé světové války

PhDr. Milan Bárta:     Několik případů kladenského gestapa ze Slánska a Velvarska

Mgr. David Hubený:  Střípky z dějin československého odboje na Slánsku za druhé světové války

Mgr. Karel Drvola, DiS.:       Dva odboje Marie Nedvědové, manželky kladenského stavitele

S příspěvky, které zazněly během prvních šesti ročníků konference se mohou zájemci seznámit ve sbornících ediční řady ?Historie Slánska ve XX. století?. Sborník z loňské konference ?Bílá místa historie - Slaný a Slánsko ve XX. století?, bude za spoluúčasti většiny autorů slavnostně představen veřejnosti právě na závěr letošní historické konference.

Zájemci o historii našeho regionu a pestré osudy jeho rodáků i obyvatel v první polovině dramatického 20. století, ale i vojenskou historii, reflektující 100 let od vstupu ?propadné? Itálie do Velké války a 70 let od konce druhé světové války, jsou srdečně zváni. Vstup je tradičně zdarma.

Pavel Bartoníček, zastupitel města a člen organizačního výboru konference


Autor recenze: Pavel BartoníčekSEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí