logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Válka v Pacifiku Válka v Pacifiku

Od Pearl Harboru po Tokijský záliv

Příběh krutých bojů na pacifickém bojišti ve 2. světové válce s bohatou obrazovou dokumentací výstroje a výzbroje bojujících stran.

 

Tato bohatě ilustrovaná kniha, sepsaná uznávanými odborníky na dějiny vojenství, nabízí ucelený přehled o dění na pacifickém bojišti v letech 2. světové války. Kniha postupně líčí a analyzuje významné operace a strategii, které vedly ke konečné porážce Japonska.

Dr. Stanley L. Falk, Hlavní historik Amerického letectva

 

V rozlehlých prostorech Tichého oceánu a Asie, ohraničených na severu trvale zaledněnými Aleutskými ostrovy, na jihu pobřežím Austrálie, na východě Himalájí a na západě přístavem Pearl Harbor, na jehož dně dnes leží válečná loď Arizona i se svojí posádkou, nikdy nedošlo ke konfliktu rozsahem srovnatelným s válkou, kterou zde svedli spojenci Američanů s japonský císařstvím. Válka, která se v Tichomoří rozpoutala, byla střetnutím rozdílných kultur, které tropické ostrovy přeměnilo na krutá bojiště. Velká města byla zničena zbraněmi hromadného ničení. Konflikt, který 2. světovou válku povýšil na střetnutí skutečně celosvětového rozsahu, skončil japonskou kapitulací.

Tato kniha umožňuje čtenáři pochopit příčiny vzniku, vývoj a výsledky tohoto konfliktu. Je prací deseti uznávaných odborníků v oblasti dějin vojenství. Srozumitelně a zevrubně přibližuje významné skutečnosti všech fází války v Pacifiku.

Archivní fotografie, které dokumentují práci autorů, byly získány v řadě zemí, včetně Japonska, Spojených států amerických, Austrálie a Velké Británie. Geografickou složitost pacifického bojiště čtenáři přibližují četné mapy, které kromě obecných geografických informací přinášejí podrobnosti o jednotlivých bitvách. Zvláštní pozornost je věnována útoku na Pearl Harbor, který čtenáři přibližuje samostatné barevné dioráma. Další barevné ilustrace zachycují některé typy letadel a podobu uniforem používaných oběma bojujícími stranami.

Zájemcům o vojenské dějiny a sběratelům militárií je především určeno 49 dvoustran s barevnými fotografiemi uniforem, zbraní a dalších předmětů, které připomínají dobu a události války v Pacifiku. Jsou zde představeny i předměty dříve patřící známým osobnostem spojeným s touto válkou, například kopie japonského kapitulačního protokolu, kterou vlastnil generál Douglas MacArthur.

Svým zpracováním, odbornou úrovní výkladu a bohatou obrazovou dokumentací se kniha řadí k nejlepším dílům svého druhu. Čtenáři nabízí podrobnou kroniku událostí na jednom z nejpozoruhodnějších bojišť 2. světové války.

Z anglického originálu WAR IN THE PACIFIK, vydaného nakladatelstvím Salamander Books Ltd, Londýn, přeložil Ing. Petr Tůma.

Vydalo nakladatelství NAŠE VOJSKO, v roce 2006

Počet stran: 304

Formát: 247 x 334 mm

 


Autor recenze: Red. NVSEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí