logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Za svobodnou Paříž Za svobodnou Paříž

Obsazení, odboj, osvobození 1940-1944

Strhující vyprávění o hrdinství, touze po svobodě a obětování se za správnou věc během bojů o Paříž za druhé světové války.

Květen roku 1940. Hitlerova vojska vtrhla do Francie a svět byl znovu ohromen drzou, zničující bleskovou válkou, jež vyvrcholila dobytím Paříže. Napadená země se během několika týdnů zhroutila a její metropole, ono „město světel“ zaslíbené intelektuálům a umělcům, ctěné pro svou atmosféru bezstarostnosti a svobodomyslnosti, se ocitlo pod nacistickou nadvládou.

Okupanti rozpoutali teror, proti němuž se začal formovat vlastenecký odpor. Nacistům padlo za oběť více než sto dvacet tisíc Pařížanů, bezpočet dalších prošel věznicemi gestapa a skončil v koncentračních táborech. Čím déle nepřítel držel město ve svých spárech, tím větší hrozba na jeho obyvatele doléhala. Zbývala jim jediná naděje: invaze do Normandie, mnoho měsíců intenzivně připravovaná Brity a Američany.

Byly to ale především jedny z největších postav této válečné doby, které měly osud francouzské metropole od počátku v rukou. Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt, George S. Patton a Charles de Gaulle, řídící odboj z londýnského exilu, svými rozhodnutími rýsovali kontury dramatu, rozehraného mezi květnem 1940 a srpnem 1944.
Beletristicky laděný text doplňují situační mapky bojišť a fotografická příloha.

„Mezi přežitím a vítězstvím je ještě dlouhá cesta.“
Winston Churchill

Přečtěte si ukázku: https://www.jota.cz/za-svobodnou-pariz.html

Datum vydání: 31. ledna 2024
ISBN: 978-80-7689-054-1 / EAN: 9788076890541
pevná vazba s přebalem / 408 stran / doporučená cena: 498 Kč
Originální název: Taking Paris: The Epic Battle for the City of Lights
Přeložil: Martin Nový
Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/57486208-taking-paris
Databáze knih:
https://www.databazeknih.cz/knihy/za-svobodnou-pariz-obsazeni-odboj-osvobozeni-1940-1944-525018
Vychází také jako e-kniha.

                                                                      ***

Martin Dugard (*1961) je americký autor a spoluautor řady knih, většinově zaměřených na historické události a postavy z různých epoch. Jeho díla mnohokrát obsadila první místo v seznamech nejprodávanějších titulů sestavovaných deníkem The New York Times, některá se dočkala i televizního zpracování. Je rovněž podepsán pod scénářem k celovečernímu filmu, přispívá do časopisů, vede vlastní blog a působí jako trenér vytrvalostního běhu.

                                                                      ***

„Kniha Za svobodnou Paříž se čte jako filmový scénář, který vás rychle vtáhne do děje. Jako byste se sami ocitli na Elysejských polích a spolu s Pařížany osvobozovali jejich město od nacistů.“
Andrew Roberts, autor knihy Churchill: Předurčen osudem

„Martin Dugard předkládá čtenářům napínavý příběh osvobození Paříže, v němž plasticky ožívají významné osobnosti druhé světové války. Kniha plná objevných informací je svižným vyprávěním o nasazení obrovských lidských a materiálních zdrojů s jediným cílem: vyhnání okupantů z francouzské metropole. I přes tisíce již publikovaných stran na válečné téma se autorovi podařilo představit boj Francouzů v dosud nevylíčené podobě. Hrdinů je mnoho a Dugardův mistrovský počin jim všem vzdává náležitý hold.“
Brian M. Sobel, autor knihy The Fighting Pattons

„Vynikající práce.“
The Washington Post

„Dugardova kniha staví pomník Paříži za druhé světové války, tak jako jej postavil Londýnu Erik Larson ve svém Churchillově portrétu válečného premiéra. Historická skutečnost v přitažlivém hávu beletrie.“
James Patterson, spisovatel a scenárista

 

 


Autor recenze: Red. JOTASEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 18. 4. 1945 Do prostoru Ašského výběžku vstoupili první američtí vojáci – průzkumná hlídka 3. praporu 358. pluku 90. divize americké armády pod vedením generála Pattona.

Výročí: 18. 4. 1945 Do prostoru Ašského výběžku vstoupili první američtí vojáci – průzkumná hlídka 3. praporu 358. pluku 90. divize americké armády pod vedením generála Pattona.


Recenze týdne

Ruská kocovina

Putinův svět a přízraky minulosti