logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Žirafy Žirafy

Bolševici zabíjeli nejenom lidi, ale i zvířata

J. M. Ledgard
ŽIRAFY

V roce 1975, v předvečer prvního máje, příslušníci tajné policie oblečení do vojenských protichemických obleků uzavřeli zoologickou zahradu ve Dvoře Králové a vydali rozkaz k likvidaci největšího stáda žiraf chovaného v zajetí na světě.
Právě tento masakr tvoří jádro pozoruhodné prvotiny J. M. Ledgarda. Autor vypráví příběh žiraf od okamžiku, kdy byly v Africe pochytány, až do jejich smrti kdesi daleko od domova, za železnou oponou. Díváme se na ně nejprve očima Emila, odborníka na hemodynamiku (krevní oběh), který má za úkol je doprovázet při jejich plavbě z Hamburku do Československa. Pak Amina, náměsíčná dívka, dělnice v továrně, náhodou zahlédne, jak žirafy přijíždějí, pocítí, jak ji probouzejí k životu, a každý den se na ně chodí do zoo dívat.
(Mimochodem jméno hrdinky odkazuje na svého času populární knihu Pučálkovic Amina, úsměvnou historku o pražské rodině, která se ujme mláděte, mylně považovaného za štěně, z něhož vyroste žirafa?)
Internetový časopis Militaria zpravidla recenzuje vojensko-historickou literaturu faktu. Avšak nebrání se aktuálním politickým tématům, jak čtenáři dobře vědí. Tato kniha, jakýsi beletrizovaný dokument, dokazuje, že bolševici vraždili nejenom lidi, ale také zvířata. Jedná se o další zločin ozbrojených složek komunistického režimu, podle zákona 198/93 "zločinného, nelegitimního a zavrženíhodného", jehož pohrobci stále ještě nelegitimně zasedají v parlamentu naší "kafkovsko-absurdní" republiky. Nejenom z tohoto důvodu považujeme za svou povinnost na tuto pozoruhodnou knihu upozornit.
"Určitě se najdou lidé, kteří řeknou: Co je komu po postřílených žirafách? Když si sedneš, začneš číst a budeš opravdu myslet na jejich zrození. Na to, jak se vzaly na tak nepochopitelném místě, jako bylo Československo. Z neznámého kouta Keni. Lodí. Přes oceán. Po Labi. Přemýšlíš o jejich cestě. Přemýšlíš o jejich zajetí. Přemýšlíš o tom, jak je brali jednu po druhé, aby je zastřelili, rozemleli, vymazali ze záznamů. Když potom dokážeš soucítit s jednou z těchto žiraf? o co více pak dokážeš soucítit s dítětem zastřeleným v Bosně?" (Lidové noviny 29. 4. 2009).
Zápletka knihy vychází ze skutečnosti. Zoo ve Dvoře Králové dosud marně čeká na oficiální vyjádření a vysvětlení, proč muselo být zlikvidováno všech jejich 49 žifar, z toho 47 v noci 30. dubna 1975. Šlo o největší stádo žiraf chovaných v zajetí na světě. U 35 žiraf se navíc má za to, že byly tou dobou březí?

O autorovi:
J. M. Ledgard se narodil ve Skotsku, na Shetlandských ostrovech, v roce 1968. Vzdělání získal v Anglii, ve Skotsku a v Americe. Je zahraničním dopisovatelem časopisu The Economist. V současné době žije a pracuje v Africe.
Novela. 229 Kč. vázaná. 280 stran ISBN 80-204-1570-X. EAN 978-80-204-1570-7. Z anglického originálu přeložila Lucie Johnová.
Cena 229 Kč


Autor recenze: -lk-SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.

Výročí: 20. 5. 1938 V reakci na zhoršení mezinárodní situace byl do zbraně povolán první ročník záloh Československé branné moci (tzv. 1. československá mobilizace). Pohlednice z května 1938.


Recenze týdne

MEMORIÁL ZE SVATÉ HELENY

Starší titul, ale stojí za připomenutí