Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
RECENZE
Zvon zrady
Mnichovská dohoda a Československo 1938.
Osudová předehra druhé světové války očima britského historika.
Když se Neville Chamberlain vrátil 30. září 1938 z Německa poté, co se dohodli s Hitlerem na postoupení pohraničních území Československa, pronesl k britskému lidu řeč: "Drazí přátelé, podruhé v našich dějinách se britský premiér vrátil z Německa s čestným mírem. Věřím, že je to mír pro naši dobu." Winston Churchill na to reagoval slovy: "Zvolili jste hanbu a budete mít válku."
V roce 2018 uplynulo 80 let od chvíle, kdy se Československo podvolilo tlaku Velké Británie a Francie, aby postoupilo pohraniční území nacistickému Německu. Události, které vešly do dějin jako "mnichovská dohoda", se staly předzvěstí budoucího celosvětového konfliktu. To si ostatně uvědomovali jak českoslovenští, tak i někteří britští a francouzští politikové tehdejší doby. Přesto však v roce 1938 získali navrch představitelé politiky appeasementu, jejichž politický rozhled nejlépe vystihuje známá Chamberlainova věta: "Jak hrozné, fantastické, neuvěřitelné je, že bychom měli kopat zákopy a zkoušet si plynové masky kvůli sporům ve vzdálené zemi mezi lidmi, o kterých nic nevíme."
Zvon zrady přináší pohled na tehdejší události očima současného britského historika. Autor čerpá z mnoha dosud nevyužitých zdrojů, včetně dobového československého tisku, vzpomínek pamětníků, soukromých deníků, vojenských plánů, vládních záznamů i reportáží médií. A dochází k možná překvapivým závěrům, například o tom, že německá vojenská síla v roce 1938 nebyla větší než síla československé a francouzské armády.
***
"Tohle je mnohem víc než historie - je to děsivé zkoumání nebezpečí, kterému čelíme i dnes: fake news, prolhaní politici a pohled zužující nacionalismus, které společně ohrožují slušnost, otevřenost a čestnost současné společnosti."
Simon Mawer, autor knihy Skleněný pokoj
Vychází 9. 9. 2020, EAN: 9788075654458
pevná vazba s přebalem, 280 stran, běžná cena: 348 Kč
Originální název: The Bell of Treason: The Czech Story of the 1938 Munich Agreement
Přeložil: Petr Kovařík
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/38740601-the-bell-of-treason
Ukázka:https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/zvon_zrady
Vychází také jako e-kniha.
Autor P. E. Caquet je britský historik specializující se na dějiny devatenáctého a dvacátého století. Dlouhodobě působí na koleji Hughes Hall v Cambridge, a než vystudoval historii v Cambridge, žil deset let v Praze. Plynule mluví česky, slovensky, francouzsky a německy.
Více na https://pecaquet.com/
Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
čí ruce ho rozhoupaly
Francie sladká hrdý Albion
a my jsme je milovali
František Halas, Zpěvy úzkosti
Autor recenze: Red. JOTA
SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU
Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |
Foto týdne
Výročí: 11. 11. 1918 konec Velké války. Snímek z compiègneského lesa po dosažení dohody o příměří. Foch je druhý zprava. Dolní řada zleva doprava: Admirál George Hope, generál Maxime Weygand, admirál Rosslyn Wemyss, generál Ferdinand Foch, kapitán Jack Marriott. Prostřední řada: Generál Pierre Desticker (vlevo), kapitán de Mierry (vpravo). Horní řada: M: Velitel Riedinger (vlevo), důstojník-tlumočník Laperche (vpravo).
Recenze týdne
Nejnovější vydání oblíbených pamětí.