logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Válka na dvou frontách: prozatímní analýza

K válce v Libanonu

(ISRAEL 23. července 2006) – Zhruba asi po týdnu intenzivních bojů na dvou frontách dosáhly Izraelské síly obrany (IDF) určitého úspěchu. Dosud však bombardování izraelských leteckých sil nezastavilo raketové útoky na izraelská města v Galilei.

Zatím bylo zabito méně než dvacet izraelských civilistů – Židů i Arabů. Je to záležitost štěstí, neboť rakety jsou do obydlených oblastí vystřelovány ve velkém množství. Ztráty budou součinem množství vypálených raket a délky války. IDF budou muset co nejdříve postoupit do dalšího stadia vláky, do níž musí být na severním válčišti zapojeny pozemní, letecké a speciální jednotky. Jejich vojáci budou muset v oblasti najít každé jednotlivé odpalovací zařízení a každého jednotlivého příslušníka Hizballáhu. Přesné bombardování leteckých sil nestačí na zastavení útoků na domácí frontu v Izraeli.

Hizballáh a Hamás používají teroristické taktiky, aby tak kompenzovaly svou technologickou a organizační vojenskou nedostatečnost. V podobné válce se izraelské vojenské převaze čelí použitím levné vojenské výzbroje.

Zničení izraelského tanku severně od Zar’itu pozemní minou (prvního dne srážek na severu) ovlivňuje izraelské operační úvahy. Minová pole brání, či přinejmenším brzdí rozhodnutí nasadit v Libanonu velké množství konvenčních sil.

Řízení války na dvou frontách je značně obtížné, neboť vyžaduje zapojit na válčiště letounů, plavidel a vojáků z rozdílných druhů vojska a zároveň vést chirurgické protiteroristické operace v obydlených oblastech. Nasazení masivních sil je výzva, jíž je nutné přijmout, aby Izrael získal více prostoru a času pro svou operaci.

V této chvíli mezinárodní společenství ještě neuvalilo na operaci žádné limity. Avšak pokračování operace závisí na velice křehké interní (pro Izrael) a mezinárodní shodě. Taková shoda bude ovlivněna počtem ztrát – na obou stranách – způsobených operací, a především ztrátami v řadách civilního obyvatelstva.

Izraelské dělostřelectvo

 

Demokracie má problém jak se vstupem do války, tak s jejím ukončením. Neblahé stažení Izraele z jižního Libanonu bylo z části důsledkem izraelských potíží na severu. Však také stažení z Libanonu povzbudilo v roce 2000 Palestince k přesvědčení, že jejich intifada bude úspěšná. Přesně stanovený konec této fáze boje a schopnost Izraele dosáhnout jeho cílů jsou nejdůležitějšími otázkami, před kterými stojí izraelští občanští a vojenští vůdci. Jestliže by tato fáze měla skončit bez dosažení naprostého odstranění Hizballáhu z jižního Libanonu, znamenalo by to další vážné poškození slábnoucí izraelské schopnosti nepřítele zastrašit. Izrael však dosud neútočí na Sýrii – skutečnou sílu na severu.

 

Autor je výzkumným vědeckým pracovník Mezinárodního instituto pro boj s terorismem v Herzliya v Izraeli. V devadesátých letech byl redaktorem oficiálního časopisu IDF Ma’arachoth.

 

Přeložil -lk-

 

Sara Mroue přiletěla se svojí rodinou v minulých dnech z ostřelovaného Bejrútu. Její rodina má v Praze obchod a tak si Sara přišla zademonstrovat proti Izraeli na pražské Staroměstské náměstí. Foto Ondřej Besperát.

 

 
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

"Ach, jsou milé tyhle malé černošky a vůbec ne plaché!" (Zasláno.)


Recenze týdne

Tiger v bahně

Vzpomínky tankového esa